Hirdetés

Jubilál Székelykeresztúr fúvószenekara

Jelentős múltat tudhat maga mögött a Polgári Fúvószenekar 1895. Létük és tevékenységük felbecsülhetetlen értéket képvisel Székelykeresztúr kulturális palettáján.

Hadnagy Éva
Jubilál Székelykeresztúr fúvószenekara
Jelentős múlt. Évfordulóra hangolt rendezvények Fotó: Polgári Fúvószenekar 1895/ Fb

Fennállásának 130 éves évfordulóját ünnepli idén a székely­ke­resztúri Polgári Fúvószenekar 1895. A zenekar alapító tagjai kivétel nélkül iparosok voltak, később földművesek és fiatalok is csatlakoztak hozzá. Története nem mesebeli sikertörténet, sok évtizedes kemény küzdelem hozta meg a jól megérdemelt elismerést. Az elmúlt egy évszázad során a fúvószene nélkülözhetetlen része lett a város minden nagyobb ünnepének és beivódott Székelykeresztúr kulturális életébe. A zenekar ma közel ötven főt számlál, tagjai között számos fiatallal, de családok különböző generációi is egymás mellett muzsikálnak. 2014-től Nagy Levente vette át a karmesteri pálcát és irányítja a zenekart. Mint mondta, akkor tűzték ki célul a zenekar fiatalítását, hiszen meggyőződése szerint egy ilyen örökséget csak úgy lehet megőrizni és továbbadni, ha biztosítják az utánpótlást.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Vegyes korosztályú a zenekarunk, nem ifjúsági, és nem kimondottan felnőtt: hetedik osztályos diák a legfiatalabb tagunk, de három olyan személy is van, aki 45 éve tagjai a rezesbandának

– vázolta a zenekar tagjainak kor szerinti megoszlását. 
Mint mondta, 2000-ben egyesületet hoztak létre, hogy tudják kihasználni a pályázati lehetőségeket. Ennek köszönhetően bővült hangszerparkjuk, és felszereltségüket is gyarapítani tudják időről időre. Idén a próbatermük felújítását tűzték ki célul, ennek finanszírozására keresnek forrásokat.

Jubilál Székelykeresztúr fúvószenekara

Sikerek, elismerések

A karmester elmondta, heti rendszerességgel gyakorolnak, hiszen évente átlagosan 30 fellépésük van. Számos nemzetközi kapcsolattal rendelkeznek és megannyi elismerést tudhatnak magukénak, Nagy Levente szerint azonban a hátuk mögött lévő 130 évre a legbüszkébbek, arra, hogy megmaradtak, túléltek és ma is működnek. A zenekart 2012-ben Udvarhelyszék Kultúrájáért díjjal jutalmazták, Székelykeresztúr városa pedig Pro Urbe, tavaly pedig Pro Cultura díjjal ismerte el tevékenységüket. Mindezek mellett a zenekar 2016 óta a Magyar Fúvószenei és Mazsorettszövetség, (MAFUSZ) tagja, amelynek elnöksége 2018-ban szórakoztató zene B kategória és koncertfúvós B kategória arany minősítést ítélt nekik.

– Ez a minősítés öt évig érvényes, ami nem azt jelenti, hogy kötelező módon meg kell újítani, de nekünk ez szerepel terveink között, illetve, hogy B, azaz felnőtt haladó kategóriából C kategóriába lépjünk, ami még szintén amatőr, de már felsőfokú minősítést jelent

– ismertette terveiket Nagy Levente.
A zenekar ugyanakkor 2019-ben a Fúvószenekarok és Együttesek Magyarországi és Kelet-Közép-Európai Szövetsége, a WASBE Tagszervezete Korondon megrendezett nemzetközi versenyén II. díjban részesült, 2022-ben pedig már az I. helyet sikerült elnyerniük.

Jubilál Székelykeresztúr fúvószenekara

Jubileumi események, tervek

Hagyományos immár, hogy a zenekar januárban, a magyar kultúra napja környékén koncertet ad a városlakóknak. Néhány éve akkora igény mutatkozik rá, hogy két előadást is tartanak. Idén is nagy sikernek örvendtek a bemutatók, január 16-án és 17-én a Bálint Dániel Művelődési Ház zsúfolásig telt mindkét alkalommal. Az ünnepi koncertekkel gyakorlatilag elkezdődött a jubileumi évfordulóhoz köthető rendezvények sorozata. Az ünnepség részeként köszöntötték és díjazták azokat a tagjaikat, akik már több mint 45 éve erősítik a zenekart, de a 25 éve oszlopos tagokról, és az elmúlt évben csatlakozókról sem feledkeztek meg. Május 15-én kiállítással és koncerttel készülnek, hiszen az alapító okirat szerint május közepén alakult az együttes, de június végén megszervezik a hagyományos fúvószenekari fesztiváltjukat külföldi és hazai meghívottakkal, ősszel pedig egy hangszerismertető napot is tartanak új tagok toborzása céljával kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

– A zenekar nagy családjához tartozni nemcsak nagy felelősség, hanem szolgálat is. Éppen ezért is nagyon fontos az utánpótlás-nevelés, hogy át tudjuk adni a fiataloknak, beléjük tudjuk nevelni a fúvószene iránti szeretetet, mert akkor hiszem, hogy lesz folytatás a következő 130 évben is

– zárta beszámolóját Nagy Levente, Polgári Fúvószenekar 1895 karmestere. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!