Bogárburger? Kösz, nem!
Olvasom, hogy a rovaralapú élelmiszerek nem váltak be Európában – az emberek nem kaptak rá, mint hal a légyre –, ezért a „rovaripar” egyre inkább az állati takarmányozás felé fordul. Még szép, csettintek. Jobb is így, hogy a rovaralapú gasztroforradalom a világnak ezen a tájékán elhasalt, mint egy flekkennek szánt tücsökszelet.
Pedig kampányoltak rendesen az ízeltlábúak mellett bizonyos gazdasági szereplők, de pillanatnyilag úgy tűnik, hiába. Noha a reformkonyha és a zöld lobbi igyekezett lenyomni a torkunkon a „bogárburgert”, a kontinens lakói köszönik szépen, inkább maradnak a hagyományos húsoknál.
A csábító ígéretek – fenntarthatóság, magas fehérjetartalom, zöld jövő stb. – kevésnek bizonyultak azzal az egyszerű ténnyel szemben, hogy a legtöbb európai ember számára a rovar nem étel, hanem egy általában kevés figyelmet kapó élőlényecske, sokszor kártevő, legjobb esetben is csak az állatok eledelének része, vagy bizonyos rovarfajok fanatikusainak a terráriumban tartandó „szépség”.
Az elutasítottság láttán a piac reagált, a rovarágazat szép csendben visszavonulót fújt a tányérról, és áttette bázisát az állattartó telepekre. Ha hinni lehet a híreknek, már nem nekünk akarnak tücsköt-bogarat eladni, hanem a baromfiknak, a halaknak és egyéb állatfajtáknak. A fekete katonalégy lárvája, illetve a tücskök, sáskák mostantól főleg a disznók új gourmet csemegéje lesz, nekünk pedig megmarad a jó sertésoldalas, valamint a rántott borjúszelet.
Az európaiak a szaftos marhalábszárat nem kívánják lecserélni a szálas tücsökcombokra. Meghagyják a rovarevést azoknak a kultúráknak, amelyekben ez valóban hagyomány. Persze aki bogarat akar vacsorázni, az nyugodtan tegye – de ne csodálkozzon, ha vendégei inkább egy szelet szalonnára szavaznak.