Hirdetés

Így változtak a román államfők a rendszerváltástól a napjainkig

Vasárnap tizenegy je­lölt méretteti meg magát a megismételt államfőválasztás első fordulójában. Össze­állításunkban áttekintjük a rendszerváltás utáni ál­lam­főválasztások történelmét.

Kiss Előd-Gergely
Így változtak a román államfők a rendszerváltástól a napjainkig
Klaus Iohannis a 2024-es elnökválasztás első fordulójában. 2025-ben ismét az urnákhoz járulunk Fotó: Baranyi Ildikó

Vasárnap tartják a megismételt romániai államfőválasztás első fordulóját, azt követően, hogy tavaly december elején az Alkotmánybíróság a november 24-i választás eredményét megsemmisítette. 

Az Alkotmánybíróság döntése példa nélküli volt a rendszerváltás utáni Románia történetében. Hiába nyerte az első fordulót a függetlenként induló Călin Georgescu és jutott a második fordulóba a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) képviselő Elena Lasconi, a december 8-ra tervezett második forduló elmaradt. Mint arról beszámoltunk, a testület december 6-án döntött úgy, hogy megsemmisíti az első forduló eredményét, és emiatt teljesen meg kell ismételni az államfőválasztás folyamatát. A kormány ezt követően újra kiírta az államfő­választás időpontját, az első fordulót most vasárnap, május 4-én tartják, a második fordulót – ha szükséges – május 18-án rendezik meg. A korábbi elnök, Klaus Iohannis két ciklus után távozott hivatalából, lemondását február 12-én nyújtotta be, ezt követően Ilie Bolojan, a szenátus elnöke vette át ideiglenesen az államfői teendőket. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Az Agerpres hírügynökség közzétette az 1989-es rendszerváltást követő valamennyi elnökválasztás teljes történetét, ebből szemléztünk. A rendszerváltás óta nyolc államfőválasztást tartottak Romániában.  Az első, 1990-es voksolást Ion Iliescu már az első fordulóban megnyerte, 85%-os eredménnyel – ilyen soha többé nem fordult elő, a későbbi választások rendre a második fordulóban dőltek el. Iliescu összesen három választási ciklusban töltötte be az államfői tisztséget, Emil Constantinescu egy, Traian Băsescu két, majd Klaus Iohannis szintén két ciklusban volt elnök. A választásokat jellemzően 50 és 75 százalék közötti részvételi arány mellett tartották, a legtöbbször kevés szavazaton múlott, hogy ki lesz az államfő. A második fordulók eredményei több alkalommal is szorosak voltak – például 2009-ben Băsescu mindössze fél százalékponttal előzte meg Mircea Geoanăt.

A rendszerváltás utáni romániai államfőválasztások eredményei

1990: Ion Iliescu a Nemzeti Megmentési Front (FSN) színeiben győzött 85,07%-kal. 

1992: Ion Iliescu a Demokratikus Nemzeti Megmentési Front (FDSN) és a Román Szociáldemokrata Párt (PSDR) támogatásával győzött a második fordulóban 61,43%-kal, míg Emil Constantinescu a Demokratikus Konvenció (CDR) jelöltjeként 38,56%-os eredményt ért el.

1996: Emil Constantinescu a Demokratikus Konvenció (CDR) színeiben győzött a második fordulóban 54,40%-kal, Ion Iliescu a Szociáldemokrata Párt (PDSR) jelöltjeként 45,59%-os eredményt ért el.

2000: Ion Iliescu a Szociáldemokrata Párt (PDSR) színeiben győzött a második fordulóban 66,82%-kal, ellenfele, Corneliu Vadim Tudor a Nagy-Románia Párt (PRM) jelöltjeként 33,17%-os eredményt ért el. 

2004: Traian Băsescu a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Demokrata Párt (PD) szövetségének színeiben győzött a második fordulóban 51,22%-kal, Adrian Năstase a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Humanista Párt (PUR) jelöltjeként 48,77%-os eredményt ért el.

2009: Traian Băsescu a Demokrata Liberális Párt (PDL) színeiben győzött a második fordulóban 50,33%-kal, Mircea Geoană a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Konzervatív Párt (PC) jelöltjeként 49,66%-os eredményt ért el.

2014: Klaus Iohannis a Keresztény-Liberális Szövetség (ACL) színeiben győzött a második fordulóban 54,43%-kal, Victor Ponta a Szociáldemokrata Párt (PSD), Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) és Konzervatív Párt (PC) jelöltjeként 45,56%-os eredményt ért el.

2019: Klaus Iohannis a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben győzött a második fordulóban 66,09%-kal, Viorica Dăncilă a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjeként 33,91%-os eredményt ért el.

A korábbi választások során a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is rendszeresen indított saját jelöltet, például 1996-ban Frunda György, 2000-ben, 2009-ben és 2019-ben Kelemen Hunor személyében.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!