Hirdetés

Szerény szilveszter Kárpátalján

Az orosz–ukrán háború kitörése óta az első karácsonyt és szilvesztert ünneplik a Kárpátalján élő magyarok. Tömegrendezvényeket nem tartanak, a pirotechnikai eszközök használata és a látványos szórakoztatások szervezése szigorúan tilos. Idén kizárólag a templomokban gyűltek össze szenteste az Ukrajnában élő magyarok. Gyöngyössy Tibor Ungváron élő pedagógus számolt be az idei ünnepekről.

Demeter Adél-Hajnalka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Szerény szilveszter Kárpátalján
Fényűzés nélkül ünnepelték a karácsonyt Fotó: Gyöngyössy Tibor

Tíz hónapja tart az orosz–ukrán fegyveres konfliktus. A háború óta a kárpátaljai magyarok most ünneplik először a karácsonyt és a szilvesztert háborús övezetben. A helyzetük rendhagyó, hiszen az országban, vallási hovatartozástól függően két különböző dátumhoz kötődik a krisztusi születéstörténet, viszont idén szerényebben, többnyire december 25-én gyűltek egy közösségbe a családok. Gyöngyössy Tibor, az Ungvári 10. számú Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskola földrajztanára virtuális beszélgetésünk alkalmával elmondta: a katolikusok és protestánsok a gregoriánus naptárt használják, viszont az görögkeleti vallású, többnyire ukrán nemzetiségű társaik a régi julianusi naptár szerint számolják ki az ünnepeket, így Kárpátalján december 25-én kívül január 7-én is karácsonyt ülnek. Gyöngyössy szerint a kárpátaljai kultúra része, hogy a szomszédok, vegyes nemzetiségű családok egybegyűlnek mindkét ünnepre – az ajándékozás kevésbé, inkább a közösségi lét jellemzi a karácsonyt. Ebben a régióban mindkét dátum fontos, felekezettől vagy nemzetiségtől függetlenül megélik mindkét ünnepi alkalmat.

– Idén más volt, szinte mindenki most, december 25-én tartotta a karácsonyt, valamivel visszafogottabban. A háború kitörése óta Kárpátalját csak egyszer érte rakétatámadás, viszont a légiriadók, az áramkimaradások rendszeresek, ezért a lakosság hozzászokott ahhoz, hogy alkalmazkodni kell a háborús helyzethez még karácsonykor is – hangsúlyozta a Kárpátalja legnagyobb városában, Ungváron élő pedagógus.


Elmondása szerint az önkormányzatok jelentősen kevesebbet fektettek díszvilágításba, a háztartások is kerülték a fényűzést, a köztereken kisebb, kevésbé látványos fenyőket állítottak a korábbi évekhez képest.
Érdeklődésünkre Gyön­gyössy arról is beszámolt, hogy tanárként az iskolában igyekeztek ünnepi hangulatot teremteni: a diákok adventi kalendáriumot készítettek, megajándékozták egymást és karácsonyi dalokat énekeltek; idén mindent visszafogottabban és szűkebb körben próbáltak megszervezni. Meggyőződése, hogy a templomok jobban megteltek, szenteste többen fordultak meg istentisztelen és misén.

– December 25-én légiriadók, valamint rendszeres áramkimaradások is voltak az ország teljes területén. A vízellátással csak a háború sújtotta területeken volt gond – részletezte Gyöngyössy, hogy még karácsonykor sem felejthették el, hogy az ország fegyveres támadás alatt áll.


Kiemelte, a szilveszter még szerényebb lesz, hiszen a tömegrendezvényeket, a tűzijátékot szigorúan tiltják a hatóságok, az emberek többnyire otthon, a családdal vagy egyedül fogják várni az új esztendőt.


– A saját közösségem nevében tudok beszélni, de én úgy látom, hogy mindenki csak arra vágyik, hogy csendesen eltöltse az év utolsó napját, és jövőre teljesüljenek az idén meghiúsult vágyaink – emelte ki Gyöngyössy.


Hangsúlyozta, a Kárpátalján élő magyarok újévi kívánsága egyértelműen: érjen véget a háború.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!