Száguldó élmény, stabil befektetés

Hargita megyében található a legtöbb bobpálya az országban: összesen hat ilyen turistacsalogató, a száguldás élményét télen és nyáron is biztosító létesítmény működik, és idén elkészül a hetedik is. Az ilyen beruházások, legalább részben, orvosolhatják a hegyvidéki turizmus egyik problémáját: az egyre rövidülő havas, illetve a gyengébben kihasznált nyári periódusokat.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 9 perc
Száguldó élmény, stabil befektetés
Kötöttpályás élmény. Lehetőséget látnak a téli-nyári bobpályákban, és a vendégek száma alapján nem is hiába Fotó: Skigyimes

Országszerte Hargita megyében működik a legtöbb téli-nyári, sínes bobpálya. Tavaly három új épült: Szé­kely­var­sá­gon, Ho­mo­ród­für­dőn és a Gyilkos-tó közelében, és idén a Pongrác-tetőn nyílik meg a következő, és a korábbi években használatba vett gyimesfelsőloki, borszéki és maroshévízi pályák is töretlenül népszerűek.

A legújabbak

Tavaly decemberben Szé­kely­var­sá­gon avatták fel a legújabb bobpályát, amelyet a helyi közbirtokosság építtetett. A négy évszakos pályát főleg hétvégéken keresik, közönsége elsősorban a környékről érkezik, ünnepnapokon azonban az ország számos részéről jönnek látogatók. Pál Elemér, a közbirtokosság elnöke lapunknak azt mondta, decem­ber 20-tól április 7-ig több mint 9000 személy fordult meg az 1300 méter hosszú, a rajt és a végállomás között 150 méteres szintkülönbséggel megépített, 150 méteren az erdő közé is benyúló varsági pályán. A szabályok hasonlóak a többi bobpályához, 3 év alatti gyermekeknek tilos a csúszás, 8 éves korig szülővel, e fölött pedig már egyénileg is használhatók a kétszemélyes bobok. Felnőtteknek 25, gyermekeknek 20 lejbe kerül a lecsúszás, és öt után egy díjmentes – ezt a kedvezményt csoportok, családok is igénybe vehetik. A bobpályához vezető út kövezett, járható, és igyekeznek folyamatosan karbantartani. 


Hirdetés


Szintén tavaly – októberben – nyílt meg a ho­mo­ród­für­dői Lobogó Resort bob­pályája. Az egy kilométer hosszú­ságú, spirálisan kanyargó pályán akár óránkénti 45 kilométeres sebességgel is lehet száguldani, így garantált az adrenalin és az élmény. Görgicze Sándor menedzser tájékoztatása szerint hétfőtől vasárnapig tartanak nyitva, eddig a hétvégéken érkeztek nagyobb számban a látogatók, hogy kipróbálják a pályát. A menedzser szerint panaszra nem lehet okuk, hiszen az elmúlt hónapokban több mint 10 000-en fordultak itt meg, és a nyári hónapokban ennek a duplájára számítanak.

– Bobjaink két férőhelyesek, automata fékező- és követőszenzorokkal vannak ellátva, ezért teljesen biztonságosak, nem kell tartani az ütközésektől, és garantált az élmény

– fogalmazott. 
A homoródfürdői bob­pá­lyán felnőtteknek hétfőtől péntekig 25, hétvégén 30 lejbe kerül egy csúszás. 11 éves kor alatt hétköznapokon 20, hétvégente pedig 25 lejt kell fizetni. 3 éves kor alatti gyermekek nem csúszhatnak, 7 éves kor alatt pedig csak szülővel együtt használhatják a bobokat. 
A múlt évben épült egy közel egy kilométer hosszúságú bobszánkóút a Gyilkos-tó közelében: a bobpálya varázslatos erdei tájon halad át tizenhét kanyarral, az érkezési pont közelében pedig dupla spirálos rész van kialakítva a felejthetetlen élményért. A fenyvesek között megépített bobpálya télen is használható, csak extrém időjárási körülmények között nem működik. A felnőttjegy 25, a gyermekjegy 20 lejbe kerül. Azok, akik többször is csúsznának, kedvezményt kapnak – öt kör felnőtteknek 100 lejbe, gyermekeknek pedig 80 lejbe kerül.

Hodgyai István
A homoródfürdői pálya, még az építése idején. A befektetők és a turisták számára is vonzó lehetőség

A leghosszabb

Maroshévízen található az ország leghosszabb bobpályája: a közel 2 km hosszúságú létesítmény magánberuházásként épült 2021-ben a Baciu panzió közelében. A pályát a bobszekereken lévő speciális szélvédőknek köszönhetően hűvösebb vagy esős időben is lehet használni. A jegyek 14 éves korig 25 lejbe, felnőtteknek 30 lejbe kerülnek. A maroshévízi pálya hétfőtől péntekig 10–18 óra, hétvégeken és hivatalos munkaszüneti napokon 10–20 óra között tart nyitva.

A bejáratottak

Romániában elsőként Gyi­mes­felsőlokon nyílt sínes bobpálya 2018-ban. A Ski­Gyi­meshez tartozó létesítmény megnyitása óta népszerű, egész évben használható, mindennap 9-től 21 óráig nyitva van, és az esti órákban lámpával felszerelt kocsikkal lehet száguldani. Mint Bodor Áron, a SkiGyimes komplexum tulajdonosa érdeklődésünkre elmondta, 1300 méter hosszan lehet lesiklani, 120 méteres szintkülönbséggel. A felvonópálya hossza mintegy 500 méter, közel öt percbe telik feljutni a pálya tetejére, ahonnan maximális 45 km/órás sebességgel haladva akár másfél perc alatt is le lehet csúszni, de a maximális sebesség fölött a szerkezet automatikusan fékez. A pályán negyven bobkocsi van, amelyekbe egy vagy két személy is ülhet, és mindenkinek külön jegyet kell váltania: gyermekeknek 20, felnőtteknek pedig 25 lejbe kerül a jegy, amely egy csúszásra alkalmas.
A Gyergyói-térségben 2019-ben Borszéken létesült az első bobpálya, amely csak nyáron működik. A síszezon végeztével, a tavasszal felszerelt bobpályát idén a kedvező időjárásnak köszönhetően már március végén megnyitották. A helyi önkormányzat által működtetett létesítmény a kezdeti időszakban péntektől vasárnapig 10–18 óra között várja a vendégeket, gyermekeknek 15, felnőtteknek 20 lejes jeggyel.

Hodgyai István

Még tartogatnak újdonságot

Hamarosan megnyílik az Oxygen Resort új élményparkja a Gyer­gyó­szent­mik­lós­tól Gyil­kostó irányában lévő Pongrác-tetőn, ahol többek között bobpályával is várják a turistákat. Bíró Enikő adminisztrátor érdeklődésünkre elmondta, az élménypark várhatóan június elsejétől fog működni, a bobpálya még kivitelezés alatt van. Szintén júniusban, a nyári vakáció kezdetén nyílik meg a gyimesfelsőloki SkiGyimes kom­plex­um­hoz tartozó kinti strand, ahol gyerek-, úszó- és élménymedence is lesz. A készülő well­ness­hotelt a tulajdonos, Bodor Áron tervei szerint az év végén fogják megnyitni.


Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva, Péter Ágnes



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!