Hirdetés

Bakancslista túrázóknak

Hargita megyében összesen mintegy 2600 kilométer túraútvonal járható be, amelyekért a Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat munkatársai felelnek. Segítségükkel térségenként kiválasztottunk néhány népszerű útvonalat arra az esetre, ha olvasóink kirándulni mennének, de nem tudják, merre induljanak.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 9 perc
Bakancslista túrázóknak
Pazar kilátás, magas sziklák, hegyi ösvények, panorámakabinok. Megannyi élmény kárpótol a túrázás fáradtságáért Fotó: HN-Fotómontázs

A megye több mint 2600 kilométernyi túraútvonalai közül Fekete Örs, Hargita Megye Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálatának vezetője úgy véli, a Var­gyas-szoroson végigvezető ösvény az egyik lenépszerűbb és legjutalmazóbb, mivel a mészkő sziklaszoros természeti szépségekben gazdag karsztvidék, ahol nemcsak túrázni lehet, hanem ki lehet próbálni a Vándorsólyom via ferratát, és sziklát is lehet mászni, illetve a szorosban lévő barlangokba is be lehet menni.

Gyalogtúra a Vargyas-szorosban

Szőcs Tibor, a szentegyházi he­gyi­mentőcsapat vezetője kezdő túrázóknak a Vargyas-patak mentén haladó útvonalat ajánlja. A kék kereszt jelzéssel ellátott útvonal mintegy 4 kilométer hosszú, ennek mentén található a Lócsűr, az Almási-barlang (vagy Orbán Balázs-barlang), a Kőcsűr- és a Tatárlik-barlang is, amelyek szabadon látogathatók – csak az Orbán Balázs-barlang bizonyos részeit zárták le az ott élő denevérkolónia védelme érdekében.
Emellett a piros ponttal jelzett útvonal is népszerű, amely szintén összeköti a szoros két végét, de nem a patak mentén halad, hanem a völgy fölötti dombon vezet ki a Kőmezőre, a kilátóhoz és a Tatár-kápolnához, majd vissza a völgybe. Az útvonal hossza mindössze 1,5 kilométer, de meredeken emelkedő szakasz is van benne. Haladó túrázóknak a hegyimentő a sárga sávval jelzett útvonalat ajánlja, amely 16 kilométer hosszú. Ez Szent­egy­há­zán kezdődik, a Tu­risz­ti­kai Információs Központnál, és Szelterszfürdőn, Kirulysarkán, Őzeresztőn, Kajmácán, Cserépszún, majd Kőmezőn át vezet a szorosba. Az említett túraútvonalakról – és még a térségben lévő sok más útról – a szentegyházi hegyimentők weboldalán, a www. salvamontvlahita.ro oldalon lehet térképpel, fényképekkel, videókkal ellátott részletes leírást találni.

Hodgyai István
Gyalogtúra a Vargyas-szoros fölötti dombokon. Ajánlott útvonal

Nagysomlyó-hegy, Széphavas, Pogány-havas és a Hargita

Bertóti Zsolt, a csíki he­gyi­men­tő csapat tagja kis­gyermekes családoknak a Som­lyó-körutat ajánlja, amely a csík­som­lyói borvíz­for­rás­nál kezdődik, és piros ponttal van kijelölve. A sokak által ismert és közkedvelt útvonal megkerüli a Som­lyó-hegyet, felvisz a kilátóhoz és a borvízforráshoz ér vissza, így 6 kilométer hosszú. Haladó túrázóknak a csíki hegyimentő szintén egy körtúrát javasolt, a mintegy 10 kilométeres Szép­ha­vas–Pogányhavas útvonalat, amely a Gyi­me­si-há­gó tetején, a kürtőskalácsos bódénál kezdődik. A piros sávot követve kell haladni a vízforrásig, ahol a piros kereszttel kijelölt útvonalon – Szent László útján – lehet visszajönni. Ez az út előbb a Pogány-havas csúcsára vezet, majd vissza a gyimesi hágóra.
Bertóti Zsolt szerint érdemes végigjárni a Csomá­don lévő ösvényeket és a Har­gi­ta­für­dő­ről a Hargitára vezető útvonalakat is, mert azok is nagyon szépek – ezekről részletes információt a Hargita Megye Hegyi- és Bar­lan­gi­men­tő Közszolgálat weboldalán (www.spe­ci­a­l­res­cue.ro) lehet találni.
– Ha csoportban mennek a túrázók, akkor nem valószínű, hogy medvével találkoznak. Ha beszélgetve, énekelve járunk az erdőben, a vadállatok elkerülik a zajt, de ha mégis vaddal találkoznánk, akkor teret kell adni neki a menekülésre, és semmiképp sem szabad azt éreztetni az állattal, hogy veszélyben van – részletezte a hegyimentő. Hozzátette, a juhászkutyákkal kapcsolatban más a helyzet, mert ezek két-három kilométeres távolságból is odafutnak és rátámadnak a kirándulókra, és mivel vannak pásztorok, akik nem tudják visszahívni az ebeket, ezért jobb, ha nagyobb csoportban vannak a túrázók, és az is, ha kéznél van egy elektromos sokkoló vagy ultrahangos riasztó, esetleg egy állatriasztó gázspray.
Székelyudvarhely környékén sokan a Madarasi-Hargitára kirándulnak: Ivómezeje végéről két útvonalon is ki lehet menni, az egyik piros kereszttel jelölt útvonal – ez a Súgó völgyén haladva megy a Ma­da­ra­sai-Hargita Mene­dék­ház­hoz, 10 kilométer hosszú, 800 méteres szint­kü­lönb­ség­gel közepes nehézségű túraútvonal. A másik kék kereszttel jelölt út, amely szintén tíz kilométer hosszú, szintén 800 méteres szintkülönbséggel rendelkezik, viszont könnyű besorolású. A Madarasi-Hargitán a menedékház melletti ösvényen elindulva ki lehet menni a hegycsúcsra, amely 3,6 kilométerre található a menedékháztól, illetve a Szökő-patakon lévő vízesés is népszerű látványosság, amely 5 kilométerre található a menedékháztól.


Hirdetés

Egyeskő és panorámakabin a Mária-kőn

Molnár Csorba Zsolt, a ba­lán­bá­nyai he­gyi­men­tő­csa­pat tagja a Ba­lán­bá­nya köz­pont­já­ból, a katolikus templomtól az Egyeskőre vezető, kék sávval jelölt, Ko­vács-pa­ta­ki útvonalat ajánlja a túrázni vágyóknak. Van ugyan egy másik út, amely a település végéről vezet az Egyeskőre, ez a piros háromszöggel jelölt széppataki út, de a he­gyi­men­tő szerint ez meredekebb, és az ösvény kőtörmelékes, ezért veszélyesebb. Bár a korábbi években a Ko­vács-pa­ta­ki útvonal le volt zárva széldöntés miatt, jelenleg az útvonal járható, meg van tisztítva és a jelzéseket is újrafestették. Az Egyeskőnél lévő menedékházban a túrázók megpihenhetnek, és onnan tovább lehet menni az Öcsém-tetőre vagy a Nagyhagymás csúcsra, de egynapos túrára elegendő csak az egyiket kiválasztani. A hegyimentő még a Marosfőn kezdődő és a Maros forrásához vezető túrákat is ajánlja, ezekről és más útvonalakról a Hargita Megye Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat weboldalán (www.spe­ci­al­res­cue.ro) lehet térképpel ellátott részletes leírást találni.  
Gyergyószentmiklós környékén a Mária-kő panorámakabinhoz vezető útvonalat ajánlja Simon László, a gyergyószentmiklósi hegyimentő közszolgálat vezetője, hiszen a kabinból pazar látvány nyílik a Békás-szoros felső szakaszára. A panorámakabin elérhető a Kis-Békás útról, amely a Gyilkos-tó mellől indul. A sárga háromszög jelzést követve lehet eljutni a Czifra-nyeregbe, ahol a sárga háromszöggel jelzett útvonal és a sárga kereszt jelzésű ösvény keresztezi egymást. A sárga kereszt jelzésű útvonalat követve kis idő múlva újabb kereszteződéshez érnek a túrázók, ahonnan a sárga dupla pont mentén lehet eljutni a kabinhoz. A teljes útvonal 3-4 óra alatt teljesíthető. Simon László hangsúlyozta, a kabin csak előzetes regisztrációval használható, az érdeklődők az InTime platformon vagy a 0744–701815-ös telefonszámon jelentkezhetnek be. Emellett a Gyilkos-havason lévő panorámakabin is használható, ez a kis-békási útról induló és Gyilkos-hegy csúcsára tartó piros háromszöggel jelzett útvonalról érhető el.
A túrázni vágyók a felsoroltak mellett a Hargita Megye Hegyi- és Bar­lan­gi­men­tő Köz­szol­gálat weboldalán (www.spe­ci­al­res­cue.ro) is találhatnak kedvükre való útvonalat. A hegyimentők az ösvényeket minden szezon elején megtisztítják és a nyár folyamán karbantartják azokat, a kirándulóknak azonban be kell tartaniuk a túrázás alapszabályait, és a hegyimentők ajánlják, hogy indulás előtt készüljenek fel, az útvonal térképét mentsék el telefonjukra és GPS segítségével tájékozódjanak.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!