Hirdetés

Táplálja a cukor a daganatot?

Nagy érdeklődés övezte a Gyulafehérvári Caritas által a rákellenes világnap alkalmából szervezett mi­ni­konferenciát, amely az érintetteknek találkozásra, tájékozódásra adott lehetőséget. Tabudöntögető be­szélgetések és projektek bemutatása is szerepelt a programban, olyan erőt adó impulzusok, amelyek segíthetnek a betegséggel való küzdelemben.

Asztalos Ágnes
Táplálja a cukor a daganatot?
Kapaszkodókat kaptak a résztvevők. Rákellenes világnap és konferencia Fotó: Hodgyai István

Nemcsak Udvarhelyszékről, hanem Hargita megye több településéről, de még Marosvásárhelyről is érkeztek a betegségben érintettek, hozzátartozók és szakemberek a Caritas EGÉSZség a cél! címet viselő minikonferenciára, a székelyudvarhelyi Művelődési Házban tegnap telt házzal zajlott a program.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A rák több mint diagnózis

Lőrincz Réka, a Caritas munkatársa 14 éve vezeti a Jó reménység  onkológiai betegeket támogató csoportot, amelynek jelenleg 22 tagja van, illetve néhány önkéntes is részt vesz a tevékenységben. Közöttük született meg az ötlet, hogy szélesebb körben is beszélni kellene a rákmegelőzés fontosságáról, a gyógyulás lehetőségeiről. Közösségi támogatásból, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) Fuss NEKI! adománygyűjtő eseményén teremtették meg a minikonferencia anyagi alapjait, így az onkológia terén elismert hazai és magyarországi szakembereket hívhattak meg, hogy kerekasztal-beszélgetések és előadások keretében osszák meg tudásukat és tapasztalataikat az érdeklődőkkel.
A rákellenes világnapot negyedszázada hirdették meg, célja a megelőzés, a korai felismerés, a rákszűrés fontosságának terjesztése. Egység az egyediségben az idei kampány mottója, a minikonferenciát is ennek jegyében szervezték, azaz annak átadása volt a cél, hogy a rák több mint diagnózis, mögötte mindig ott van az ember, a maga egyediségében, testi-társas-szellemi-lelki-spirituális valójában.

Táplálja a cukor a daganatot?

Genetika, lélek és életmód

Egy kerekasztal-beszélgetésen három onkológus szakorvos – dr. Balázs Boglárka, dr. Csíki Csongor, dr. Csató László Szilárd – Pálfi Kinga pszichológus vezetésével olyan témákat járt körbe nyílt őszinteséggel, mint a genetika szerepe a megbetegedésben, a pszichés okok és a tagadás kérdése a betegben és a hozzátartozókban, az orvos–beteg viszony minősége, a tévhitek, amelyekkel leggyakrabban találkoznak az orvosok, vagy épp a természetgyógyászati, alternatív módszerek vélt hatásossága, amelyeknek sosem szabad(na) helyettesíteniük a medikális kezeléseket.
Később a lelki jóllét és a gyógyulás összefüggése is terítékre került dr. Riskó Ágnes pszichoonkológus előadásában, majd a spirituális kapcsolódások szerepéről Sajgó Balázs, a Gyulafehérvári Caritas lelki igazgatója beszélt. Pálfi Kinga pszichológus az udvarhelyszéki daganatos betegséggel élő nők számára elérhető Életfonal projektet mutatta be, amely a nőiesség, női erő megőrzésének lehetőségeire fókuszál, ezt követően figyelemfelkeltő sétára indultak a város központjában az esemény résztvevői. A Magyar Nemzeti Filmintézet támogatásával a minikonferencia végén Dér Asia: Nem halok meg című dokumentumfilmjét vetítették.
A minikonferencián az érdeklődők természetesen a cikkünk címében szereplő kérdésre is választ kaptak: igen, a cukor a legkönnyebben feldolgozható táplálék a daganatos sejtek számára, de önmagában az, hogy nem fogyasztunk cukrot, nem véd meg a betegségtől. Az egészséges életmód annál inkább lehet védőfaktor – hangsúlyozták a konferencián előadó szakemberek.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!