Hirdetés

Allium ursinum

Az utóbbi években vált felkapottá, úgymond divatba jött. A nevét arról kapta, hogy a medvék kimondottan szeretik, még a hagymáját is képesek kiásni a földből, a latin nevében is benne van a medve (ursus) szó. Ezek az állatok téli álom után (ez régebb volt, mert állítólag mostanában nem hibernálnak, télen is aktívak) a lehető legtöbbet ettek belőle, hogy megerősödjenek.

Lőrincz Rozália
Allium ursinum
Fotó: Gáspár Hajnal archívumából

 Az erdőben sétálva már messziről lehet érezni az erőteljes fokhagymaillatot, egyes vidékeken ezért is hívják „vad fokhagymának”. Ha biztosan felismerjük, és van egy fantasztikus lelőhelyünk, ahol tömegesen fordul elő, akkor teljesen ingyen beszerezhető az egészséges, finom vad zöldség, amit feldolgozhatunk és egész évben felhasználhatunk különböző finom fogásokhoz. Érdemes összetársulni és elmenni az erdőbe medvehagymát gyűjteni. Egy jó társasággal kiváló hétvégi program lehet, közben mozgunk, gyalogolunk a természetben a friss levegőn – már ennek is gyógyhatása van. A medvehagymaleveleket fontos egyesével gyűjteni, szedegetni, mert közöttük megbújhatnak más növényfajok, mint a gyöngyvirág, a foltos kontyvirág vagy az őszi kikerics levele – ezek mind mérgezők. Piacon vagy bárhol máshol vásárolunk, egyenként át kell nézni, átválogatni éppen emiatt.
A medvehagyma minden része fogyasztható. A nagy, húsos leveleit fogyasztják a legtöbben: salátának, pesztónak, savanyúságnak, megszárítva fűszernek, sóval vegyítve, krémlevesnek, pogácsákba, sós ételekbe, fűszerecetnek és még sokféleképpen felhasználható. A virága is felhasználható, ízletes, borsosabb íze van, saláták kiegészítője, ételek dekorálására kiváló. A virágbimbóból savanyúság is készíthető. A hagymája júliustól szeptemberig szedhető és sima fokhagymához hasonlóan használható ételekben. A termése, amíg zsengés, fermentálható. A medvehagyma nagyon jó társnövény, a veteményesben a fuszulykára, borsóra jó hatással van, védi őket a kártevőktől, betegségektől. Ha otthon, a kiskertben akarjuk termeszteni, akkor igyekezzünk a természetes lelőhelyére legjobban hasonló körülményt teremteni neki. Az árnyékos, nyirkos talajt szereti. Hagymáról vagy magról is ültethető. Kártevői, betegségei alig akadnak. A medvehagyma gyorsan terjed, látványos része lehet a vadvirágos-gyógynövényes kerteknek. Akiknek csak balkonjuk van, azok is megpróbálkozhatnak vele, a medvehagyma-palánták árnyékban vagy egy nagyobb szobanövény alatt nevelhetők. Jobban oda kell figyelni rá, és többször kell locsolni, mivel a cserépben kevesebb a föld, hamarabb kiszárad, mindig nedvesen kell tartani. Legalább 10-12 palántát érdemes tartani, hogy a konyhában elegendő alapanyag legyen, így mindig kéznél lesz a friss medvehagymalevél.

Gyógyhatása: A medvehagymának vérhígító hatása van, és figyelni kell arra, hogy ha valaki vérhígító gyógyszert szed, azzal együtt nem szabad használni, vagy csak egész kis mennyiséget fogyasszunk ilyenkor. Segíti az emésztést, baktérium-, vírus- és gombaölő hatása van. Nagyon jót tesz a légutaknak, tisztítja azokat, illetve hurutoldó hatása van megfázásos időszakban. Vértisztító hatása a csalánéhoz hasonló. Vérnyomáscsökkentő és vércukorszint-csökkentő tulajdonságáról is sokan beszámolnak. Nagyon jó tisztító hatása van, salaktalanítja a szervezetet. Ha egy kicsit túladagoljuk, több levelet fogyasztunk vagy a feldolgozott medvehagymából többet eszünk, mellékhatásként jelentkezhet, hogy többször kell vécére menni, de emiatt ne aggódjunk, így is jelentkezhet a tisztító hatás. Azoknak fontos ezt tudni, akik szednek valamilyen gyógyszert, mert így megszüntethetik a gyógyszer hatását.
Jó vitaminpótló, immunerősítő hatású. Sok benne a C-vitamin, jót tesz a vese működésének, vérzsírcsökkentő hatása is van. Regenerálja a májat, az epét és gyomrot (a medve erejét kölcsönzi az embernek). Népi megfigyelés, hogy borogatásként, lemosóként külső használata egyes gombás fertőzések kezelésére jótékony hatású, viszont az érzékeny bőrűeknek ajánlott az óvatosság, előbb kisebb területen próbálják ki.

Allium ursinum

Medvehagyma-savanyúság: 2 kg medvehagymát megmosunk, lecsepegtetjük, megvágjuk. Elkészítjük az alaplevet: 1 l víz, 3 dl 10%-os ecet, 20 dkg cukor, 3 dkg só, ezeket felforraljuk, az aprított medvehagymát átforgatjuk az alaplében, kiszedjük egy szűrővel, és befőttesüvegekbe rakjuk nem túl szorosan. Az alaplébe befőzőport teszünk, újra felforraljuk, majd feltöltjük az üvegeket. Az üvegeket szorosan lekötözzük, száraz dunsztban hűtjük ki. Ezután mehetnek végleges helyükre a kamrába.

Medvehagymaecet: 2 l szűretlen vadalmaecet, 1 kg medvehagymalevél, 10 dkg méz. A leveleket lemossuk, lecsepegtetjük, felaprítjuk, feltöltjük az ecettel, két hónapot érleljük, leszűrjük, hozzáadjuk a mézet, kis üvegekbe adagoljuk, hűvös helyen egy-két évig tárolhatjuk.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!