Közlekedési park Luzernben
Nagyon szerethető kisváros a svájci Luzern. Több alkalommal is sétálhattam ódon falai között, megcsodálhattam a kirakodóvásárt a Malom téren, elszörnyülködtem az egymás mellett nyitott óraboltok árain. Feltekintettem a Pilátus-hegyre, a turisták hosszú sorokban várakoztak, hogy a függővasúttal feljussanak a kétezer méteres csúcsra. Leültem a Vierwaldstätti-tó partjára, a csodálatos látvány a mi Liszt Ferencünket is megihlette.
Édesanyám egyik kollégája, Zoli bácsi, miután 1956-ban disszidált, itt telepedett le feleségével, Zsuzsa nénivel. Már gyerekkoromban sokat mesélt a városról, ahogy ő emlegette: Lucernásról. E történetek is motiváltak felkeresésében.
Két nagyobb élményem kötődik Luzernhez. A Kappellbrückével (Kápolna híddal), Európa legrégebbi fahídjával kezdem. Az UNESCO kulturális világörökségének a része a XIV. században épült, s a Reuss folyót íveli át. Hosszan kanyarog a gyaloghíd, s régi festmények díszítik. Megdöbbenéssel hallottam 1993-ban a hírt, hogy leégett, de szerencsére a dokumentált anyagok alapján ma már a régi fényében ragyog. 1994-ben jártam harmadjára a városban, akkor még javában restaurálták a hidat. Péter barátommal, Trabanttal érkeztünk, s miután megcsodáltuk a műemlékeket, egy gondolattól vezérelve a Közlekedési Múzeum felé vettük az irányt. Ez volt a második nagy élményem. Az egyetem közlekedési szakára jártam, így minden odakapcsolódó téma élénken érdekelt.
A nagy, 22 500 négyzetméteren elterülő park elődje egy 1914-ben megnyitott közlekedési kiállítás volt, amit később egy zürichi Vasúti Múzeum követett. A helyszűke a luzerni múzeum alapítására sarkallta az illetékeseket. A monumentális tárlat bemutatja a közlekedés fejlődését. A Svájci Közlekedési Háznak, az ország leglátogatottabb múzeumának voltak hagyományos részei, a vasúti közlekedés, a városi közlekedés szépen felújított járműveibe fel lehetett menni, mindenhez hozzá lehetett nyúlni: ez az interaktivitás akkor még Magyarországon ismeretlennek számított.
Külön említem a repülőgépek bemutatóját s a hajózástörténeti szekciót. Az előbbinél a mintegy harminc eredeti gépmadár – a legrégebbi egy 1909-ben épült Dufaux 4 – is teljesen felújítva várta a látogatókat, az utóbbinál történelmi darabokban gyönyörködhetett a szemlélő. A sor az űrutazással végződött.Mára a múzeum igazi oktatási központtá vált. Iskoláscsoportok interaktív kiállításokon ismerkedhetnek a múlttal és a jövővel, az intézmény számos konferenciának ad otthont. A promóciós munkája is példás, első kérésre megszámlálhatatlan fotót bocsátottak a rendelkezésemre. A fényképeket szemlélve, a látottak igencsak eltérnek az 1994-es emlékektől.