Hirdetés

Legendák övezik használatukat, így összegyűjtöttük, amit a sárga rendszámokról tudni érdemes

A sárga rendszámtáblák használatát számos legenda övezi, melyek sokszor alaptalanok, sőt törvénybe ütközők. Idéntől módosult az önkormányzatoknál bejegyzett járművekre vonatkozó szabályzat, akárcsak a sárga rendszámtáblák kinézete, melynek apropóján utánanéztünk a hatályos előírásoknak.

Pál Emil
Legendák övezik használatukat, így összegyűjtöttük, amit a sárga rendszámokról tudni érdemes
Fotó: Hodgyai István

Aromániai közlekedési jogszabályok szerint bizonyos alacsony sebességgel közlekedő járművek és munkagépek nem tartoznak a klasszikus értelemben vett forgalombahelyezési kötelezettség alá, ám ezek a járművek is csak megfelelő nyilvántartásba vételt követően közlekedhetnek. Az ilyen típusú járművekre az önkormányzatok által kiadott sárga rendszámtáblát („plăcuță galbenă”) kell kérni. Ezt azok a járműtulajdonosok igényelhetik, akik különleges rendeltetésű járműveket kívánnak legálisan használni Románia területén, ugyanis a megfelelő nyilvántartásba vétel, a dokumentumok beszerzése és a jogszabályok betartása ezek esetében is kötelező.

Mire szolgál?

A sárga rendszámtáblák a nem motorizált vagy lassú haladású, mezőgazdasági, ipari vagy különleges rendeltetésű járművek azonosítására szolgálnak. Ezek a rendszámtáblák sárga alapúak, fekete betűkarakterek vannak fekete keretben, és fényvisszaverők.
A 2025-től érvényes új formátum szerint a táblákon településnevek helyett kód szerepel, amelyet jármű-azonosító szám követ. A hatályos törvények értelmében sárga rendszámot villamosokra, trolibuszokra, mopedekre, önjáró mezőgazdasági, építőipari vagy erdészeti gépekre, forgalomba nem helyezendő traktorokra és állati vontatású szekerekre lehet kérvényezni attól az önkormányzattól, ahová a jogi vagy magánszemély tartozik és adót fizet.

Legendák övezik használatukat, így összegyűjtöttük, amit a sárga rendszámokról tudni érdemes

Mi a helyzet a kvadokkal?

ATV-k esetében fontos kiemelni, hogy az adott jármű típusa és használati célja (például mezőgazdasági, ipari célra gyártott, nem közúti használatra szánt) alapján dönthető el, hogy sárga rendszámot kaphat-e. A közúti közlekedésre alkalmas ATV-knek forgalomba kell kerülniük, míg a csak terepen használt, technikai­lag lassú járműveknek – ha megfelelnek a fenti feltételeknek – igényelhető sárga rendszámtábla.
Magánszemélyek esetében konkrét számadatok is vonatkoznak arra, hogy az adott jármű mekkora tömegű és milyen teljesítményű lehet ahhoz, hogy sárga rendszámtáblát kaphasson. A hatályos törvények szerint így sárga rendszámot legfeljebb 50 cm³ hengerűrtartalommal rendelkező, 350 kg-nál könnyebb, legfeljebb 25–45 km/h sebességgel közlekedő járműre válthat ki magánszemély.

Mi kell az igényléshez?

A rendszám igénylését a jármű tulajdonosának lakhelye vagy székhelye szerinti önkormányzatnál kell kezdeményezni. A folyamathoz szükséges a tulajdonos személyi igazolványa, az országos járműfelügyelet által kiadott műszaki könyv, a tulajdonjogot igazoló okmány, adóigazolás és bizonyos esetekben a kötelező gépjármű-biztosítás is. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Állati vontatású jármű esetében elegendő egy nyilvántartásba vételi kérelem és a tulajdonos személyi igazolványának másolata. Korábban gyakori volt az a feltételezés, hogy ezekkel a járművekkel csak az adott községen belül lehet közlekedni, a hatályos jogszabályok szerint azonban nincs hivatalos területi korlátozás: az önkormányzat által kiadott sárga rendszámmal az ország egész területén lehet közlekedni, ha a jármű megfelel a jogszabályi feltételeknek, és a közlekedési szabályokat is betartják. Fontos tudni azonban, hogy ezek a járművek az ország határain kívül nem használhatók.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!