Antibiotikum-terápia biztonságosan
A gyógyszerek túlnyomó többsége a gyomor nyálkahártyáján keresztül szívódik fel, ahogy az élelmiszerek is, így néhány tápanyag károsan befolyásolhatja egyes gyógyszerek összetevőinek megfelelő felszívódását. Ennek lehetséges következménye, hogy a gyógyszer nem képes az elvárt hatékonysággal elvégezni feladatát – tudtuk meg Kiss-Bardoczi Ágnes székelyudvarhelyi gyógyszerésztől.
A szakembert arról kérdeztük, hogyan keresztezhetik egymás útját az antibiotikumok és egyes élelmiszerek. Mint hangsúlyozta, fontos tudni, hogy több antibiotikum-családot különíthetünk el. Ezek hatóanyaga típusonként változik, így nem lehet egyértelműen kijelenteni bizonyos élelmiszerekről, hogy nem ajánlott a fogyasztásuk antibiotikum-kúra idején – sokkal inkább azt kell megvizsgálni, hogy mely hatóanyag lép kölcsönhatásba bizonyos élelmiszerekkel. Azt, hogy az általunk szedett antibiotikum mely családba tartozik, és milyen hatóanyagot tartalmaz, a dobozban található tájékoztatóból tudhatjuk meg.
Nemcsak az alkohol árthat
A gyógyszerész felhívja a figyelmet, hogy a metronidazol hatóanyagú antibiotikumok szedése esetében szigorúan érdemes kerülni az alkoholfogyasztást, ugyanis ezek egyidejű fogyasztása hányingert, hányást, arcpirosodást és egyéb kellemetlen tüneteket eredményezhet, ezért a kezelés idején, valamint az azt követő 48 órában nem szabad alkoholtartalmú italokat fogyasztani. A makrolid antibiotikum-család, vagyis az eritromicin, klaritromicin és azitromicin hatóanyagú gyógyszerek szedésekor kerülendő az orbáncfűtartalmú készítmények fogyasztása. Az orbáncfüvet leggyakrabban teaként fogyasztjuk álmatlanság, depresszió, szorongás csökkentésére, ám az említett gyógyszerrel együtt fogyasztva a beteg anyagcseréje felgyorsul, a vér hemoglobinszintje csökken, így mellőzni kell ezek egyidejű alkalmazását.
Csak óvatosan az étrend-kiegészítőkkel!
Eritromicin szedésekor gyakoriak a gyomor- és bélpanaszok, mint amilyen a hasmenés, hányás, hányinger. Ezek a panaszok csökkenthetők, ha étkezés közben vesszük be a tablettát.
A fluorokinolonok szedésekor nem ajánlott vas-, kalcium- és magnéziumtartalmú élelmiszereket fogyasztani, ezek együttes alkalmazása esetén ugyanis a terápiás hatás csökkenésével vagy akár megszűnésével számolhatunk. Magas vastartalmú élelmiszerek a vörös húsok (marha-, sertés- és baromfihús), máj, lép, velő, hal, tojás, valamint a sötétleveles zöldek (spenót és kelkáposzta), magas kalciumtartalommal főként a tejtermékek bírnak. Magnéziumban gazdagok az olajos magvak, a spenót, a bab és a teljes kiőrlésű gabona.
A tetraciklineket ellenjavallott tejjel vagy vastablettával egyidejűleg bevenni. A kúra során a tejtermékek fogyasztását nem szükséges teljesen mellőzni, de tartsunk legalább két-három óra szünetet ezek fogyasztása és a tabletták bevétele között, figyelmeztet a szakember.
A legfőbb szabályok
Kiss-Bardoczi Ágnes gyógyszerész szerint pár szabályt mindenképp érdemes betartani antibiotikum-terápia idején: az antibiotikum-tartalmú gyógyszereket vízzel vegyük be, ne keverjük a szert ételbe, és ne szedjük szét a kapszulát, ha a kezelőorvosnak nincs egyéb javaslata erre vonatkozóan. Hagyjunk két-három óra szünetet az antibiotikum és a vitaminok/ásványi anyagok bevétele között, valamint ne keverjük a gyógyszert forró italba, a hőhatás miatt ugyanis elveszítheti hatékonyságát. A legfontosabb szabály azonban az, hogy antibiotikum szedésével egy időben soha ne fogyasszunk alkoholt!