Hirdetés

A biztonságos kötődés

Sok szülő ismeri és műveli a kötődő vagy válaszkész nevelés alapelveit, és vannak olyan felnőttek is, akik ezt divatnak, holmi ideológiai terméknek, netán úri huncutságnak tartják. Pedig kár, mert az új és újabb nevelési gyakorlatok mögött mindig érdekes és izgalmas tudományos kísérletek és elgondolkodtató eredmények állnak. Ezekből gyűjtöttünk össze egy csokorra valót.

Asztalos Ágnes
A biztonságos kötődés
Fotó: freepik.com

Azt valószínűleg senkinek sem kell bizonygatni, hogy az apró emberpalánta szerető gondoskodás nélkül életképtelen, vagy legalábbis nem lesz zökkenő- és problémamentes a fejlődése. Sokáig volt a tapasztalati tudás, „ráérzés”, aztán mintegy száz éve kezdtek sorakozni a tudományos bizonyítékok is a kötődés kialakulásának kritikus periódusairól, természetéről, személyiségfejlődésre gyakorolt hatásáról stb.

Fiókáknál az első az igazi
Konrad Lorenz nevéhez fűződik például az imprinting, azaz bevésődés fogalma. Észrevette, hogy a fészekrakó madárfiókák a kikelésük pillanatában először meglátott mozgó „objektumot” fogják követni. Ez általában az anyjuk szokott lenni, de a modern etológia atyjának tartott tudóssal bizony megtörtént, hogy néhány frissen kibújt nyári lúdfió­ka számára ő lett az „első”. Lorenz rájött, hogy a bevésődésnek jól meghatározott ideje van, azaz a korai egyedfejlődés során létezik egy élesen körülhatárolható, viszonylag rövid, különösen érzékeny „időablak”, amikor ez megtörténhet. Anno, a múlt század harmincas éveiben igencsak izgalmas kérdés volt, hogy vajon az anya-gyerek kapcsolat kialakulásának is van-e egy ilyen „kitüntetett” időszaka. És ha éppen akkor nem vagy nem úgy találkozik egymással az anya és kicsinye, akkor már soha nem lesz olyan „igazi”, biológiai megalapozottságú a kötődés?


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Drótanya vagy szőranya?
Aztán kiderült persze, hogy magasabb rendű élőlényeknél azért ennél bonyolultabbak a dolgok. Harlow kismajmokkal történő kutatása (1960-as évek) alapvetés a pszichológiában: az amerikai pszichológus az anyukájuktól elválasztott majomkölyköket a ketrecben két „laboratóriumi műanya” jelenlétében nevelte. Az egyik drótból készült, amelyben meg is lehetett kapaszkodni, sőt, cumisüvegből táplálékot lehetett kapni tőle. A másik nem adott tejet, viszont puha, bolyhos anyag borította. Megfigyelték, hogy a majmocskák a drótanyánál épp csak az étkezés idejére álltak meg, jóval többet tartózkodtak a szőranyánál. Harlow-ék sok egyéb megfigyelés után levonták a következtetést, miszerint a felsőbbrendű emlősök kicsinyei esetében a táplálék mellett alapvető szükséglet a testi érintkezés, az odabújás szükséglete is, illetve a pici korukban izoláltan, bújás nélkül nevelkedő állatkák nem tudtak játszani, agresszív vagy éppen passzív viselkedést mutattak. Harlow szerint a kismajmok esetében az első három–hat hónap a kritikus periódus: ha az etetésen túl ebben az időszakban nincs megfelelő anyai gondoskodás, akkor tartós változás lép fel az állatok viselkedésében, lelassulhat a fejlődés, sőt felnőttkorukban is jól látható a zavarodottság, és nem lesznek jó anyák.

Aranykötelék az egészséges fejlődésért
Kisemberekkel nem etikus ilyenfajta kísérleteket végezni, de az élet – sajnos – produkál olyan helyzeteket, amikor bizony sok, állatkutatásban már bizonyított jelenség nyer bizonyítást. René Árpád Spitz magyar–osztrák származású amerikai kutató a második világháború során kórházba jutott, s így a szüleiktől tartósan elszakadt gyermekek fejlődését vizsgálta. Ő írta le a hospitalizáció jelenségét, amely abban áll, hogy a különböző intézetekben (például kórházak, nevelőotthonok) szülők nélkül nevelkedő csecsemők esetében fejlődésbeli lemaradások érhetők tetten, testi-lelki regresszió figyelhető meg, olyan jelek, mint például az érdektelenség, eltompultság a környezettel, társakkal szemben, a különböző pótcselekvések megjelenése (ringatózás, hajtépkedés stb.). Edward John Mostyn Bowlby angol pszichiáter és pszichológus is hosszú időn át tanulmányozta a gyermekeken az anyjuktól való tartós különélés következményeit. Szerinte az emberi egyedfejlődés során is létezik olyan kritikus, szenzitív periódus, amikor kialakul(hat) az „aranykötelék” a gyermek és anya között, de ez nem annyira rövid és nem is annyira pontosan behatárolható, mint a kislibák bevésődése.
A sok kutatás alapján ma már köztudott, hogy a megfelelő anya-gyermek kapcsolatért rengeteg velünk született, az evolúció során kialakult folyamat felelős, amelyek az anyai gondoskodást biztosítják az élet első néhány hónapjában, évében. Például a baba nemcsak akkor sír, ha éhes, hanem így próbálja befolyásolni anyja viselkedését, mondjuk, a még több simogatás, ringatás, közelség eléréséért, ha épp arra van szüksége. Vannak kutatók, akik szerint már az élet első néhány napjában jól elkülöníthető háromtípusú – az alap, a fájdalmas és a dühös – sírás. Hogy milyen lesz a kicsi kötődése, az attól (is) függ, hogy anyukája mennyire jól érti ezeket. Mary Ainsworth kanadai pszichológus a megfigyelései alapján a kötődés négy típusát írta le: a biztonságos kötődés, a szorongó-elkerülő és szorongó-ellenálló bizonytalan kötődés, valamint a dezorganizált kötődés.

Újabb tévhit dőlt meg
Jóval újabb a Britton-féle kutatás, amelyet a kétezres évek elején publikáltak, és amely a gyermekek kötődésének minőségét, valamint azt vizsgálta, hogy van-e ennek összefüggése az anyatejes táplálással. Elterjedt vélemény ugyanis, hogy a szoptató anyukák gyermekeiben nagyobb valószínűséggel alakul ki a biztonságos kötődés, mint a tápszerrel etetett babák között. A kutatás eredményei cáfolták ezt, azt mutatták, hogy a kötődés minősége független az etetés módjától.
De hát Ainsworth már jóval korábban kimondta: a bizton­ságos kötődés leginkább a megfelelő anyai válaszok mentén épül ki. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!