Hirdetés

Csíki könyvünnep

Kilencedik kiadásához érkezett a Csíkszeredai Könyvvásár. A ma kezdődő könyves eseménysor alkalmat szolgáltat arra, hogy a csíkszeredai, csíki közönség megismerkedhessen a hazai magyar és a magyarországi könyvterméssel.

Sarány István
Becsült olvasási idő: 5 perc
Csíki könyvünnep
Tavalyi vásári forgatag. Csábító kínálat Fotó: csikszeredaikonyvvasar.ro

Nehezen vert gyökeret mifelénk a könyves rendezvény, holott egy időben a térségben, a megyében kimagaslóan nagy volt a könyvkiadók és a nyomdák száma, a vásárszervezési próbálkozások azonban bő két évtizeden át sikertelenül végződtek. Gondoljunk csak a Székelyföld folyóirat szerkesztői gárdája által kezdeményezett Pünkösdi Könyvnapokra. Lapunk 2005. május 13-i számának tanúsága szerint az azelőtti nap délelőttjén Ferenczes István, Kovács András Ferenc és György Attila ünnepi beszédével nyílt meg a rendezvény az ún. Tapstéren, s „a megyeháza árkádjai alatt a szép napsütésben felsorakoztak az alábbi kiadók: Polis, Koinónia, Erdélyi Híradó, Művelődés (Kolozsvár), Mentor, Erdélyi Könyvklub (Marosvásárhely), Erdélyi Gondolat (Székelyudvarhely), Nyugati Jelen (Arad), Pallas-Akadémia, Pro-Print, Státus, Hargita Kiadó, Corvina (Csíkszereda), Kriterion (Bukarest), Havas Kiadó (Kézdivásárhely)”. Sajnos a rendezvény alig három kiadást ért meg… Újabb évtizedet kellett várni ahhoz, hogy könyvvására legyen a megyeszékhelynek, az újabb kezdeményezés életképesnek bizonyult, mára nagyszabású rendezvénysorrá, amolyan könyvfesztivállá nőtte ki magát a számos könyves rendezvény, találkozó, könyvbemutató, koncert és a gyermekprogramok révén.


Hirdetés


Az eseményt beharangozó sajtóanyagok hangsúlyozzák, hogy „30 standon 50 kiadó mutatja be ajánlatát a csíki olvasóknak, és a négy nap alatt 55 programpont közül választhatnak az irodalom iránt érdeklődők”. No meg az, hogy „idén is három helyszínen zajlanak párhuzamosan az események: a vásártér színpadán, az emeleti Fodor Sándor teremben, illetve a Szöcskedombon, a gyermekek mesebirodalmában”.
Idézném még Hajdú Áron, a Bookart Kiadó vezetője által megfogalmazott jellemzést, miszerint „a Csíkszeredai Könyvvásár legfontosabb ismérve, hogy ez egy befogadó könyvvásár. Pályakezdőtől híres íróig, költőig mindenki helyet kap, megtartva az arányt a hazai és a magyarországi szerzők között”.
A vásárra időzítették újabb kiadványaik megjelenését a Hargita megyei kiadók is, a vásári beharangozóból tudjuk, hogy többek között a Bookart Kiadó újdonságai mellett Mircea Cărtărescu verseit ismerhetjük meg Visky András fordításában; a Csíkszereda Kiadóhivatal Ady András Triptichon verseskötetével ismerteti meg az olvasókat; a Gutenberg Kiadó gondozásában Zsidó Ferenc A fák magukhoz húzzák az esőt című kötetét ismerhetjük meg. A Hargita Kiadó a Székelyföld folyóirat májusi lapszámának bemutatójával készül; a Pro Print Kiadó is két nyomdaillatú kiadvánnyal érkezik, egyik az Erdélyi Szép szó 2024-es antológiája, az ebben szereplő 70 szerzőből 10 (Ady András, Borsodi L. László, Demeter Arnold, Ferencz Imre, Gere Nóra Éva, János Tamás, Kristó Tibor, Molnár Vilmos, Szondy-Adorján György, Vermesser Levente) lesz jelen, a másik Kristó Tibor Zöld fák árnyékában című kötete.
A vásáron a következő Hargita megyei kiadók és kereskedők jelentkeznek önálló standdal: a csíkszeredai Bookart Kiadó, a Csíkszereda Kiadóhivatal, a Gutenberg Kiadó, a Hargita Kiadóhivatal és a Pro Print Kiadó; a székelyudvarhelyi Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, a Kedvenc Kiadó és a Kápolnási Könyvkereskedés, valamint a csíkszentmártoni Társasjáték.Ro.
Az erdélyi és a magyarországi kiadók és kereskedők jelenléte biztosítja, hogy hozzánk is elérjenek a távolabb megjelenő könyves újdonságok, ahhoz, hogy legalább pár napra egységessé váljon a magyar könyves tér.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!