Rabok, vagy arabok?

Szász Csaba
Becsült olvasási idő: 3 perc

Bár a labdarúgás a feltalálása óta nem sokat változott – ma is huszonkét őrült kerget 90 percen keresztül egy fránya bőrgolyót –, azért azt már régóta tudjuk, hogy a focit körülölelő világ nem egyszerűen csak sport iránti elköteleződés, hanem kőkemény biznisz, sőt adott esetben pénzhegyeket megmozgató, komoly politikai-gazdasági projekt.
Az amerikai milliárdosok, orosz oligarhák után elindult az arabok, emirátusokbeli üzletemberek térhódítása is, egy ideje pedig tátott szájjal nézzük a labdarúgásban megfigyelhető jelenségeket: a focisztárok elvándorlását a Közel-Keletre, illetve a nagy labdarúgó-események rendezési jogának kiárusítását az embertelen klímájú, futballgyökerekkel nem – viszont dollármilliárdokkal – rendelkező arab világba. A világ egyik legkonzervatívabb országának tartott Szaúd-Arábia pedig rátett az egészre még egy lapáttal. Nyilván a szaúdiak nem éppen a szerény mértékletességükről híresek, már megszerezték a 2034-es labdarúgó-vb rendezési jogát, legújabb törekvésük az európai Bajnokok Ligájában való szereplés.


Hirdetés


Elsőre azt hittük, hogy az emberi jogok semmibevételéről ismert szaúdi rezsim igazából a megítélésén igyekezett segíteni a futballba pumpált felfoghatatlan pénzmennyiséggel, a nyugati elemzők még egy szót is kitaláltak ezzel kapcsolatosan, „sportwashingnak”, vagyis a politikai problémákról való figyelemelterelésnek nevezték az arabok focilázát.
Ennél azonban többről van szó, Nagy-Britannia északkeleti régiójában ennek komoly nyomai vannak. Ott a brit kormány magára hagyta az embereket, így most bárkit tárt karokkal fogadnak, aki élhető körülményeket teremt nekik az ipartalanítás utáni korszakban. A Manchester City-t 2008-ban az Abu Dhabi United Group (ADUG) vette át, akik rengeteg pénzt pumpáltak a városba is, az egykor posztindusztriális pusztaságnak számító Etihad Stadion környéke ma a város egyik gazdasági központja.
Bő két éve, hogy a szaúd-arábiai állami befektetési alap (PIF) felvásárolta az angol élvonalbeli Newcastle United csapatát, és egyértelműen jelezte, hogy nem fog itt leállni.
Folytatódik hát az arab térhódítás, talán egyszer hozzánk is elérnek. Nem biztos, hogy rosszabb lesz, például végre megújulhat Székelyudvarhely stadionja is. Sőt az is lehet, hogy a Csík-Udvarhely-focirangadókat már az élvonalban fogják rendezni. Bár könnyen lehet, hogy a csapatok már más néven fognak futni. A beszámolók majd arról írnak, hogy a meccs után egymásnak estek az Al Szeredhab és Al Udvarhilal szurkolói.
Csak pénz és ambíció kell hozzá, és az araboknak mindkettő megvan.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!