Öt tonna alatt nem jár tejtámogatás
Igazunk volt: tényleg kizárja a Mezőgazdasági Minisztérium a krízistámogatásra jogosultak köréből azokat a kistermelőket, akik a tavaly zárult tejkvóta-évben hivatalosan 5 tonnánál kisebb tejmennyiséget értékesítettek. Az erről szóló kormányhatározat-tervezetet hivatalosan február 1-jén bocsátotta közvitára a szaktárca: az érintetteknek javaslataik, meglátásaik jelzésére tíz napot biztosítottak.
[caption id="attachment_22487" align="aligncenter" width="1000"] Akik a kvótánál kevesebbet értékesítettek, ne számítsanak segítségre[/caption]
Mint arról a Hargita Népe január 26-i számában beszámoltunk, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium nem kívánja az Európai Bizottságtól kapott 11,1 millió eurós rendkívüli támogatásból részesíteni azokat a tejtermelőket, akik a 2014–2015-ös tejkvóta-esztendőben legalább hat hónapra kötött szerződésen keresztül 5 tonnánál kisebb mennyiségű tejet értékesítettek. A termelési küszöbhöz kötött feltétel főként az egy-két-három tehenes gazdálkodókat sújtja, akik emiatt 240 eurós, azaz közel ezerlejes támogatástól esnek el.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium február 1-jén változatlan formában tette közzé a lapunk birtokába egy héttel korábban kerül jogszabály-tervezetet. Eszerint az Európai Bizottságtól kapott egyszeri, 11,1 millió eurós krízistámogatást két tételre bontva osztják szét: 8,773 millió eurót a tejtermelőknek, 2,372 millió eurót pedig a hazai sertéstenyésztők megsegítésére szánnak. A támogatásra jogosult tejtermelőket három nagyobb csoportba sorolták: a 2015. március 30-ával lezárult 2014–2015-ös tejkvóta-esztendőben legkevesebb 5 és legtöbb 20 tonna tejet értékesítő termelők 240 eurós fix összegű támogatásra, a 20 és 200 tonna közötti tejmennyiséget termelő farmerek a leszállított tejvolumen függvényében tonnánként 12 eurós támogatásra, míg a 200 tonnánál nagyobb mennyiséget termelő és leszállító tehenészetek 2900 eurós fix támogatásra számíthatnak.
A támogatást a gazdák a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei központjaiban igényelhetik. A kérelmek benyújtására a közvitára bocsátott, tíz napig véleményezhető tervezet szerint majd bő egy hónap áll a gazdák rendelkezésére: a tejtermelők támogatási kérelmeit jelen állás szerint 2016. március 15-ig fogadják.
Domján Levente