Hirdetés

Négyes fokozatú a lavinaveszély a Szárkő-hegységben és a Godján-hegységben 1800 méter fölött

Magas, az egytől ötig terjedő skálán 4-es fokozatú a lavinaveszély a Szárkő-hegységben (Ţarcu) és a Godján-hegységben (Godeanu), 1800 méter fölött – figyelmeztetnek pénteken a meteorológusok.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 1 perc
Négyes fokozatú a lavinaveszély a Szárkő-hegységben és a Godján-hegységben 1800 méter fölött
Illusztráció Fotó: Zichó Viktor archívuma

Tájékoztatásuk szerint a hét első két napján jelentős, helyenként 60-70 liter/négyzetmétert meghaladó mennyiségű csapadék hullott, túlnyomórészt havazás. Az orkánerejű, 120 km/h-t meghaladó északnyugati szél a hó jelentős részét a völgyekbe és védett területekbe fújta, ahol a hó rárakódott a korábbi hórétegekre. A friss, 40-50 cm-es réteg alacsony szilárdságú, és rosszul tapad az alatta lévő régi réteghez. A gerinceken hóerkélyek, hópárkányok alakultak ki, amelyek bármilyen terhelésre könnyen megtörhetnek. Mindezek kedvező feltételeket teremtenek a közepes és nagy lavinák kialakulásához, ezért a meteorológusok szerint magas, az 1-től 5-ig terjedő skálán 4-es fokozatú a lavinaveszély.

A Szárkő- és a Godján-hegység 1800 méter alatti régióiban, illetve a Fogarasi-havasokban, a Radnai-havasokban, a Bucsecs-hegységben, a Páringon, a Kudzsiri-havasokban (Şureanu), a Kelemen-havasokban és a Besztercei-havasokban 1800 méter fölött 3-as fokozatú a lavinaveszély. A Bilea-tónál 1,2 méteres a hóréteg – idézte a közleményt az Agerpres hírügynökség.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!