Hirdetés

Mesebeli túra a Görgényi-havasokban: kastélytól a vízesésig

Kicsit átruccanunk a szom­széd me­gyébe, de aztán vissza­ka­nya­rodunk a mienkbe, közben fel­keresünk a Görgényi-hegység lá­­bá­nál néhány – kevésbé ismert – lát­ványosságot: a görgényszentimrei Rá­kóczi–Bor­nem­isza-kastélyt, Gör­gény vá­rának romjait, aztán a Mo­csár-erdő rezervátumot, ahol 600–700 éves fák állnak, majd a maroshévízi ter­málvízesés zárja a kirándulást. Tartsanak velünk!

Asztalos Ágnes
Mesebeli túra a Görgényi-havasokban: kastélytól a vízesésig
Kastélypark tavasszal Fotó: Asztalos Ágnes

Remek tavaszi sza­bad­idős tevé­keny­ség a kastélyok fel­ke­re­­sése, a Maros megyei Gör­gény­szentimrén található pedig pluszvonzerővel is bír, vagy fogalmazhatnék úgy is, hogy „három az egyben” látványosságot nyújt a tu­ris­tának, hiszen van egy szép dendrológiai parkja, és fölötte a dombon várromok is várnak.

Rudolf trónörökös nyomában

A Görgényi-havasok lábainál fek­­vő Görgényszentimrére veze­tő út is szép, a település központi részén pedig könnyű rátalálni a Rákóczi–Bornemisza-kas­tély­ra, amely meglehetősen jó állapotban várja a látogatókat. Belső tereibe nem léphetünk be (sajnos!), de a reneszánsz és barokk jegyeket hordozó épü­letegyüttes, a kertje és a mögötte lévő park önmagában is látványos, főleg tavasszal. Mi a magnóliavirágzás idején jártunk ott legutóbb, gyönyö­­rű volt.

Mesebeli túra a Görgényi-havasokban: kastélytól a vízesésig
A görgényszentimrei Rákóczi–Bornemisza-kastély


A kastély elődjét az 1600-as évek közepe táján vadász­kastélynak építtette I. Rákóczi György, de tartottak itt erdélyi országgyűlést is, aztán az 1700-as években a Bornemisza család tulajdonába került. Ők voltak, akik „újrahasznosítva” a már felhagyott vár köveit, bővítették, átalakították a kas­télyt. Bő egy évszázaddal ké­­sőbb már Habsburg–Lota­ringiai Rudolf trónörökösé az uradalom, aki ismét átépítette a kastélyt, ekkor készült például a homlokzat tornáca, illetve egy gabonást barokk stílusban ven­dégházzá alakítottak – nem véletlenül, mert nagy vadászatok helyszíne volt a főúri birtok. 

Erdészek a kastélyban 

Rudolf öngyilkossága után a magyar állam erdőőri iskolát létesített itt, és az erdészeti szakképzés az 1990-es évekig szinte megszakítás nélkül mű­kö­dött (persze más-más hát­térrel). Tulajdonképpen ennek köszönhető, hogy egyéb kas­­té­lyoktól eltérően itt majd­nem eredeti formájában és mé­re­tében megmaradt a park. Ez ma Erdély egyik legjobb álla­potban lévő arborétuma.

A dendrológiai park tíz hek­tárnál is nagyobb területén több mint 350 növényfaj, közöttük eg­zo­tikus fák és cserjék te­kint­hetők meg, van, amelyik mellett áll tájékoztató tábla, a legtöbb esetben viszont sajnos nincs. Régi sétányok töredezett maradványai, egy viszonylag ép pavilon és egy tavacska kis szi­gettel segít elképzelni, hogy milyen lehetett egykor a park, amikor, mondjuk, egy nagyobb tár­saságot látott vendégül a kastély… 

Mesebeli túra a Görgényi-havasokban: kastélytól a vízesésig

Volt egy vár…

Találkoztunk egy mókussal is, miközben a kastélypark szé­lén emelkedő dombra kapasz­kodtunk fel. Az ösvény vége felé érdemes már figyelmesnek lenni, mert a növényzet mögött feltűnnek az egykori várfal ma­rad­ványai. Igen kevés ma­radt meg Görgény várából, amely királyi erősség volt a kö­zép­korban, de Hunyadi János tu­lajdonában is állt egy ideig. A domb tetején egy tündéri tisztáson a romok szom­széd­ságában egy kis kápolnát talá­lunk, a fáma szerint ennek épí­tésénél is a „kézügyben” lé­vő ősi köveket használták fel.

Évszázados fák között

Egyéb közeli látványosság után kutatva leltünk rá a Mocsár-erdő rezervátumra, mely egy igazi rejtett kuriózum: az ország egyik legrégebbi erdője ez, 1932 óta védett természetvédelmi terület, és egyáltalán nem min­dennapos élmény 700 éves fákat látni, megérinteni benne. Szászrégentől nem messze, Görgényoroszfalu, Felsőbölkény és Gögényszentimre között, körülbelül 45 hektáros, mocsaras, nedves területen található, és mintegy 300 olyan bükk-, vala­mint tölgyfát azonosítottak itt, amelyek 650–720 évesek, és 10–15 évente hoznak termést. Jó néhány példány másfél–két méteres átmérőjű, és akár a 10–15 méteres magasságot is eléri. Egyébként itt, az erdő közelében van az ország egyik legszebb nárciszmezeje is.

Mesebeli túra a Görgényi-havasokban: kastélytól a vízesésig

Visszakanyarodva az or­szág­útra, Szászrégen irányá­ból haladunk Maroshévíz felé. A látvány mesés, az út a Ma­ros felső folyása mentén, a Görgényi- és Kelemen-havasok között, vadregényes tájakon visz. Aztán visszatérünk megyénkbe, és le­ve­zetésként megállunk még egy apró geológiai gyöngy­sze­mért. A maroshévízi termál-vízesés travertin- és mészkő­lera­kódásokból alakult ki, ás­­­­­vá­­nyi anyagokban gazdag a vize – de ami a turista szemét vonzza, az a lenyűgöző látványa. Mi tavasszal láttuk, de sokan mondják, hogy télen, ha befagy, még varázslatosabb hatása van.

Mesebeli túra a Görgényi-havasokban: kastélytól a vízesésig
Maroshévíz (egyik) csodája a termálvízesés


Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!