Kisfilmek mesélnek Székelyudvarhelyről a Csillagvizsgáló körül
Elhelyezték az információs táblákat a székelyudvarhelyi Csillagvizsgáló körüli tanösvény mentén. QR-kódok segítségével összesen hatvan kisfilm hívható be ezekről, amelyek a város jeles személyiségeit, emblematikus épületeit és tereit, illetve történelmének egy-egy szegmensét villantják fel.

Három nyelven (magyarul, románul és angolul) elérhető kisfilmek is várják a Csillagvizsgáló körül sétálókat, ezek a városi könyvtár égisze alatt működő Bibliofil Alapítvány pályázatából valósultak meg. QR-kód beolvasásával jeleníthetők meg a nagyjából kétperces videók vagy csak a tájékoztató szöveg, így a különböző látási, illetve hallási fogyatékkal élők számára is hozzáférhetők az információk – hangsúlyozta Szőcs Endre, a városi könyvtár igazgatója.
Kuriózumok a városról
A hatvan helytörténeti kisfilm nagy helyi összefogással valósult meg. A már kihelyezett információs táblákon található grafikák Elekes Gyula tűzzománcművész munkái, a videók egy részét a Székelyföldi Stúdió, másik részét Szabó Károly, a könyvtár látvány- és hangzóanyag részlegének vezetője készítette el. A szöveget Katona Zoltán helytörténeti író, újságíró írta, az angol nyelvű narrációt Kudelász Nóbel, a Székelyföldi Legendárium munkatársa, a románt Varga Márta, a Tomcsa Sándor Színház színművésze, a magyart pedig Jakab Endre, a Székelyföldi Stúdió vezetője mondta fel.
A kisfilmek olyan kuriózumokat is bemutatnak, mint az ún. Barátok temploma alatti kripták, de az operaénekes Palló Imréről, a művészeti szakközépiskola névadójáról készült filmben a hangja is felcsendül, és ritkaságszámba menő mozgóképfelvételt is tartalmaz.
Az udvarhelyi szellemiség
A témáknál a székelyudvarhelyi értéktárat vették alapul.
– Lehet hiányosságokat találni, de egyelőre ennyit sikerült tető alá hozni, és a projekt bármikor folytatható, szándékunkban is áll a bővítése – tette hozzá a könyvtárigazgató. Szőcs Endre szerint a tanösvény a tájékoztató táblákkal, kisfilmekkel igazi élő helytörténeti kiállítássá vált, a turistáknak számos érdekességet nyújt, a helyieknek pedig új, korábban talán kevésbé ismert információkat saját városukról.
– Kevesen tudják például, hogy milyen pénzből épült az egykori Mária Valéria Gyermekkert, vagy miért van a sportcsarnok pont ott, ahol. Egy kisfilm az udvarhelyi szellemiséget, az udvarhelyieket mutatja be, kicsit gúnyosan, kritikusan és humorosan – magyarázta az igazgató.
A polgármesteri hivatalnál megtudtuk, hogy a tanösvény részen az utolsó simításokat végzik, hamarosan az átvétel is megtörténik. Az egykori Csillagvizsgálót idéző épület is kész van, a villany és a víz bekötését várják. A Kuvar-tetőn található beruházást európai uniós pályázatból finanszírozzák.