Hirdetés

Érdemes volt panaszkodni

Nem dadog a mosógép, nem vibrál a tévé képernyője, nem pislákol az izzó a nappaliban – akkor sem, ha mindezeket az elektromos háztartási eszközöket egyszerre használnák egy háztartásban. Miután a Csatószegen élőknek évekig okozott bosszúságot az elosztóhálózatokon szolgáltatott villamos energia feszültségingadozása, most hátradőlhetnek: az országos villanyhálózatot működtető vállalat hamarosan befejezi a település hálózatainak teljes körű korszerűsítését.

Barabás Emőke
Érdemes volt panaszkodni
Légvezetékeket cseréltek. Mindenki elégedett lehet – még a gólyacsalád is Fotó: DEER

Ő volt az első, aki hivatalosan, írásban tett panaszt, majd látva, hogy ezzel kevésre megy, elérte, hogy majd mindegyik helybéli csatlakozzon az akcióhoz – aláírásokat gyűjtöttek, közös reklamációt fogalmaztak, s bár időbe telt, igyekezetük sikerrel járt: tavaly elkezdte a munkát, idén tavaszra be is fejezi a település villanyhálózatának teljes felújítását az infrastruktúrát működtető országos vállalat – számolt be örömmel lapunk érdeklődésére Molnos Sándor csatószegi lakos. 

Összefogtak, elérték, amit akartak

A Csíkszentsimonhoz tartozó falu lakóinak életét korábban sokáig keserítette a nem megfelelően működő villanyhálózat: azt mondják, az ingadozások elektromos háztartási gépekben tettek kárt. Ennek az állapotnak mára vége, de Molnos Sándor szerint hosszú és vargabetűkkel teli út vezetett idáig, hiszen már jó néhány éve annak, hogy benyújtotta az első panaszt annak reményében, hogy megoldást találnak a problémára, miszerint Csatószegen sok háztartásban nem megfelelő minőségű a villamosenergia-szolgáltatás.

– Két transzformátor volt elhelyezve a községben, az egyik a lakosság 20%-át, a másik a lakosság 80%-át látta el villamos energiával. Az a transzformátor azonban, ami a lakosok túlnyomó többségének biztosította a villanyáramot, a tőle legtávolabb eső háztartásokat nem tudta megfelelően kiszolgálni. Ha meg valamelyik háztartásban egyszerre több háztartási gépet indítottak el, a feszültség lecsökkent, folyamatos károkat okozva a háztartási gépekben

– részletezte Molnos Sándor. 

Érdemes volt panaszkodni
Hatmillió lejbe került Csatószeg villanyhálózatának modernizálása. Kisfeszültség a feszültségek ellen


Bevonta a lakosság többi részét is, aláírásokat gyűjtöttek, reklamációt fogalmaztak, így jutott el panaszuk a Romániai Elektromos Energiát Elosztó Részvénytársasághoz (DEER), a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőséghez, az Országos Energiaszabályozó Hatósághoz, az ANRE-hez…
Kezdetben kisebb munkálatokkal próbálta orvosolni a problémát a DEER: bizonyos légvezetékeket cseréltek, fázisokat kötöttek át, de hamar egyértelművé vált, hogy csak a villanyhálózat teljes körű felújítása hozhat jó eredményt. Molnos Sándor és a többi lakos is elégedett a mostani szolgáltatással, mint többen megfogalmazták: érdemes volt panaszkodni, kopogtatni, mert ügyük meghallgatásra talált, és a mostani villamosenergia-szolgáltatás kielégíti a jelenlegi igényeket, problémamentesen működik.

Régi lépték versus mai igény

Bíró Árpád, a DEER országos villamosenergia-elosztó Hargita megyei kirendeltségének igazgatója egyetért azzal, hogy szükség volt Csatószegen a villanyhálózat teljes körű felújítására. A probléma viszont sajnos nem egyedi, inkább általánosnak mondható okokban gyökeredzik: mint a megye sok más – elsősorban vidéki – településén, Csatószegen is az okozott gondot, hogy a több évtizede kiépített villanyhálózatot nem a mai igényekre tervezték és szabták. A DEER megyei igazgatója egyébként erről egy lapunknak adott korábbi interjújában is nyilatkozott: a vidéki települések oszlopokra szerelt légvezetékes hálózatait, klasszikus szigeteletlen vagy sodrott szigetelt vezetékeikkel annak idején kizárólag a lakosság villamosenergia-ellátására tervezték és az egyes háztartások a mainál sokkal kisebb energiafogyasztására építették ki. A 70-es, 80-as években sokkal kisebb volt a lakossági energiafogyasztás, a mai, háztartási és más gépekkel felszerelt otthonok viszont túlterhelik a nem korszerű hálózatokat. „Negyven-ötven évvel ezelőtt vidéken elenyésző volt az ipari tevékenység, és a közcélú fogyasztási pontok a falvak szélén helyezkedtek el, ahol a villamosenergia-ellátás külön transzformátorokból történt. Manapság számos kis- és középvállalkozás, helyi cég, üzlet van, amelyek, ha nem is nagy energiafogyasztók, de mind a házi fogyasztásra szánt hálózatokra csatlakoznak, onnan kapják az áramot” – mondta korábban lapunknak a helyzetet általánosan leírva az igazgató.

Érdemes volt panaszkodni

Jelentős beruházással

– Csatószegen a villanyhálózat teljes körű felújítása során három új transzformátort helyeztünk el, egyet a borvízforrás mellé, egyet az iskola mellé, egyet pedig Felsőtíz (a mai négy falutízes egyike – szerk. megj.) felső részébe. 60 új oszlopot állítottunk fel, kicseréltük az kisfeszültségű vezetékeket, másfél kilométeren új középfeszültségű hálózatot alakítottunk ki, a templom körül pedig, hogy vizuálisan is javítsuk a község arculatát, 300 méter föld alatti kábelt is elhelyeztünk

– részletezte Bíró Árpád. Mint a DEER megyei igazgatója mondta, most, hogy a régi kettő helyett jelenleg összesen négy transzformátor van működésben, mindegyik működési övezete kisebb lett, és a hálózat végén is sokkal jobb minőségűvé vált a szolgáltatás, mint eddig. Hozzáfűzte: a beruházás több mint 6 millió lejbe került, a munkálatokat tavasszal fejezik be, múlt héten a régi hálózatok lebontásával, az oszlopok újrafestésével, számozásával dolgoztak a szakemberek. 
Egyébként megyeszerte több helységben zajlanak hasonló fejlesztések, az utóbbi években Székelyudvarhely, Székelykeresztúr, Maroshévíz övezetében történtek felújítások, a DEER jövőbeli fejlesztési tervei között szerepel Csíkcsicsó és Madéfalva villanyhálózatának teljes körű felújítása is, de az igazgató abban bízik, hogy sorban fog következni minden település, ahol jobb minőségű szolgáltatásra van szükség.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!