A lakossági igényekre alapozva alakítaná a következő évek kiállításait a székelyudvarhelyi múzeum
A lakossági igényekre alapozva alakítaná a következő évek kiállítási stratégiáját a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum. Kérdőíves felmérést végeztek, amelynek legfőbb tanulsága, hogy interaktív elemekkel kiegészített eseményekre lenne vevő a közönség.
Még márciusban arra kérte a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum az udvarhelyieket, hogy töltsenek ki egy az intézmény kulturális szolgáltatásaival kapcsolatos kérdőívet. Vállalásuk szerint a válaszokat figyelembe veszik a következő évekre vonatkozó tervek összeállításánál.
Saját projektek az élen
A válaszok összegzéséből kirajzolódik a múzeumlátogató profilja: felsőfokú végzettséggel rendelkező, negyvenedik életévét betöltött székelyudvarhelyi lakos, aki a közösségi médiából tájékozódik a programkínálatról, a kulturális szórakozást és ismeretszerzést részesítve előnyben, családi vagy baráti körben rendszeresen látogatja az interaktív elemekkel kiegészített kiállításokat és ezekhez társított programokat, hiszen élénk érdeklődést mutat a helytörténet iránt, ugyanakkor a művészeti ágazatok is érdeklik.
Kiderült, hogy a jelenleg is látogatható saját produkció, a Bolyai – Erdély géniusza interaktív tárlat, és a közel tíz éve megrendezett, ugyancsak saját kiállítás, az ANNA – Asszonysors a 20. században vezeti a kedvencek listáját. A képzőművészeti tematikájú kedvencek között feltűnnek a klasszikus témák, mint a 20. századi magyar festők gyűjteményes tárlata, akár a sokak számára vizuális élményt jelentő Benczúr Gyula-kiállítás. Ugyanakkor – főként a Képtár kiállítótereiben bemutatott – kortárs képzőművészeti tárlatok közül szép számban soroltak kedvenceket a válaszadók.
Bolyai után helyi történelem
A válaszadók közel 90 százaléka székelyudvarhelyi lakos volt, de az éves statisztika szerint a múzeumlátogatóknak alig tíz százaléka helyi.
– A turistákat valószínűleg nem érte el a kérdőív, de abból kiindulva, hogy udvarhelyi közintézmény vagyunk, és tudni szeretnénk, hogy mit vár el a város a saját múzeumától, reprezentatívnak tekintjük az eredményt – mondta lapunk kérdésére Miklós Zoltán múzeumigazgató.
Meglepő és fontos információ volt a múzeum számára, hogy a helyiek között mennyire jelentős a helyi történelmi, régészeti témák iránt való érdeklődés, tehát fontosnak tartják, hogy helytörténettel is foglalkozzon a múzeum.
– Az nem is kérdés, hogy a Székelytámadt vár felújításának befejezése után az egyik bástyában kialakított kiállítótérbe kifejezetten vártörténetet, várostörténetet bemutató kiállítással készülünk. De most már több mint valószínű az is, hogy a következő nagyobb saját projekt tematikus, de történelmi vonatkozású lesz. Több témán is gondolkodunk, az egyik például az udvarhelyszéki boszorkányégetések története – részletezte az igazgató.
Ez a jelenlegi Bolyai-kiállítás terét foglalná el, amely év végéig még biztosan a helyén marad. Az esztendő prioritása a képzőművészet lesz, a szűkös keretek ugyanis csak egyetlen nagyobb projekt kivitelezését teszik lehetővé. Mivel kiderült, hogy szívesen lát klasszikus képzőművészetet a közönség, idén októberben nagy eséllyel sikerül egy olyan „nagy név”, mint például Munkácsy Mihály műveit elhozni Székelyudvarhelyre – közölte Miklós Zoltán.