Hirdetés

Hivatalosan is bejelentették, hogy 2027-ben Hargita megye viselheti az Európa Gasztronómiai Régiója címet

Az embereket örökségükkel az ételeken keresztül kapcsolhatjuk össze – vélekedett dr. Diane Dodd, a Nemzetközi Gasztronómiai, Kulturális, Művészeti és Turisztikai Intézet elnöke Csíkszeredában, a csütörtök délutáni gálaeseményen, melyen hivatalosan is bejelentették, hogy 2027-ben Hargita megye viselheti az Európa Gasztronómiai Régiója címet.

Kovács Andrea
Hivatalosan is bejelentették, hogy 2027-ben Hargita megye viselheti az Európa Gasztronómiai Régiója címet
Diane Dodd, az IGCAT elnöke és Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke Fotó: Veres Nándor

A kulináris kiválóság elismerése az Európa Gasztronómiai Régiója cím, amelyet 2027-ben Hargita megye viselhet – véli dr. Diane Dodd, a Nemzetközi Gasztronómiai, Kulturális, Művészeti és Turisztikai Intézet (IGCAT – International Institute of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism) elnöke. A címet a gálaeseménynek helyet adó csíkszeredai Fenyő Hotelben adták át a megye képviselőinek, és mint az IGCAT elnöke fogalmazott: ez egyben lehetőség a helyi gazdaságok fellendítésére és a gasztronómiai hagyományok megőrzésére is. Mint arról beszámoltunk, az intézet elnöke tavaly decemberben értesítette a Visit Harghita programot is lebonyolító Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatóját, Szabó Károlyt, hogy a megyének ítélték a díjat.

Nemzetközi piacra kell készülni

A legnagyobb kihívás felnőni a feladathoz, és ezt teljesíteni kell 2027-ig – közölte érdeklődésünkre Szabó Károly, aki szerint a helyi termelőknek, a vendéglátósoknak, a turizmusértékesítőknek, a gasztropontoknak és az az eseményeknek is fejlődniük kell, hogy felkészüljenek a nemzetközi piacra, mert a megszerzett cím okán Hargita megye jelentős figyelmet fog kapni, amit kell tudni kezelni.

A cím elnyerése lehetőség, felelősség és visszaigazolás – véli Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke, hiszen ezáltal megmutatható az a változatos és gazdag kínálat, ami megyénkre jellemző.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Ez olyan brandépítési folyamat, amit a turizmusban érdekelt vállalkozó egymaga nehezen vagy egyáltalán nem tud megvalósítani. A gasztronómiai régió címmel Hargita megye olyan térképre kerül fel, amelyen látható és vonzó lesz a turisták számára. A szállásadók, étteremtulajdonosok, eseményszervezők ennek köszönhetően helyzetbe kerülnek, ami hosszú távon munkahelyeket is jelent, főként a fiatalok számára, hiszen a turizmusban dolgozók nagy része 25 év alatti. Ugyanakkor, az itt elköltött összeg adó formájában visszatérül a megyébe. Évek óta látjuk, hogy országosan valamiért nem tudják jól menedzselni a turizmust.

Mi, a szerény erőforrásainkkal meg tudtuk mutatni, hogy kevesebb pénzből lehet nemzetközi szinten jól népszerűsíteni turisztikai kínálatainkat

– közölte lapunkkal a megyeelnök.

Az étel összekapcsol

Bíró Barna-Botond a díj átvétele előtt szólt a jelenlévőkhöz.

– A gasztronómia és a tu­rizmus nem csupán ízek vagy szép helyek, amit meglátogatnak, hanem történetek. Történetek, amik rólunk szólnak, arról a közösségről itt, Románia közepén, olyan megyéről, ahol a multikulturalitás nem definíció, hanem mindennapos valóság. Ahol egymás kultúrája, az együttélés, egymás tisztelete építi a közösséget, jelent és jövőt teremt a felnövő generációk számára. Értéket teremt az országnak, Európának, és meggyőződésünk, hogy értéket teremt a világnak – fogalmazott a megyeelnök.

Diane Dodd a gálaeseményen kiemelte: Hargita megye nemcsak lélegzetelállító tájaival és gazdag kulturális hagyományaival, hanem az itt élők kitartásával is büszkélkedhet. A Székely Konyha és Kert magazin, a Ferencesek főztje szakácskönyv, a Székely termék védjegy, a gasztronómiai pontok kezdeményezés, a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztivál, valamint több helyi étterem és kisvállalkozás mind biztosítja azt, hogy a kulináris tudás továbböröklődjön és folyamatosan fejlődjön.

A díj pedig éppen erről szól: összekapcsolja az embereket örökségükkel az ételeken keresztül, és biztosítja, hogy a helyi kultúra továbbra is virágozzon az egyre globálisabb világban

– mutatott rá beszédében az intézet elnöke.

– Ezeket az erőforrásokat megvizsgálva világos, hogy Hargita megye készen áll arra, hogy átvegye az Európa Gasztronómiai Régiója 2027 címet. A rétek gazdag biodiverzitása, a kézműves sajtkészítők, a kivételes fogadók és a környéken minden termelő, séf és gazda munkája, az egyedülálló minőség mind a hagyomány és fenntarthatóság iránti egyértelmű elkötelezettséget mutatja – hangsúlyozta az IGCAT elnöke.

Amikor a háttérmunka beérik

Mivel a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás munkaközösségének célja hosszú távú együttműködések létrehozása és fenntartása a megye önkormányzataival és a turizmus területén tevékenykedő szervezetekkel, valamint projektek lebonyolítása, amelyek a turizmus fejlesztését, a kultúra és a környezet megőrzését célozzák, jó ismerői annak, hogy mekkora népszerűséget tudhat magáénak Hargita megye a bel- és külföldi turizmust tekintve. Szabó Károly szerint a díjnak nagy neve és ereje van, ezért pozitív változásokat fog hozni mind a bel-, mind a külföldi turizmusra nézve. 2027-ben Hargita megye is bekerül a körforgásba, de annak hatása, hogy térségünk egyszer a cím birtokosa volt, később is érződni fog.

Hivatalosan is bejelentették, hogy 2027-ben Hargita megye viselheti az Európa Gasztronómiai Régiója címet

– A megye idegenforgalmának 80-85 százaléka a belföldi turizmusból áll. Véleményem szerint ez nem fog változni, viszont megközelítőleg ötéves távlatban beérnek a kitartóan és folyamatosan végzett háttérmunkák, és felerősödik a nemzetközi vendégforgalom is. Az ilyen dolgok hosszabb távon – ez lehet akár harminc év is – fejtik ki hatásukat. Sok feltétel teljesítésére van még szükség, infrastruktúra, szálláshelyek, csatornázás, gázhálózat, repülőterek, autópályák, szolgáltatások kell épüljenek, ezek megvalósítása pedig lassan halad – fűzte hozzá Szabó Károly.

– Az elismeréssel gyakorlatilag helyzetbe hozzák a vállalkozókat és pozicionálják Hargita megyét. Mindezen nyolc éve dolgoznak a Hargita Fejlesztési Társulásban, és a Visit Harghitának köszönhetően most látható a munka eredménye – mondta Bíró Barna-Botond megyeelnök.

A rendezvényen átadták a Top Websites for Foodie Travelers Award (Gasztronómiai utazók kedvenc weboldalai díj) díjakat is, ezt többek között a Visit Harghita weboldala is megkapta.

Fontos a helyi értékek védelme
A Nemzetközi Gasztronómiai, Kulturális, Művészeti és Turisztikai Intézet (IGCAT – International Institute of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism) Európa Gasztronómiai Régiója címével hagyományosan olyan közösségeket – városokat, megyéket, régiókat, szigeteket vagy országokat – ismernek el, amelyek a fenntartható fejlődés jegyében, közösségi összefogással nagy hangsúlyt helyeznek gasztronómiai örökségükre. Emellett kiemelten fontos szempont a helyi ételek, italok, mezőgazdasági termékek, valamint kulturális és természeti értékeik megőrzése és védelme. A Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás, a Visit Harghita program lebonyolítója még 2023-ban indított el egy pályázatot a 2027-es Európa Gasztronómiai Régiója cím elnyeréséért. Az IGCAT nemzetközi szakmai zsűrije pedig tavaly októberben látogatott el a megyébe, hogy megismerje a helyi gasztronómiai örökséget, a közösségi kezdeményezéseket és a fenntartható turizmusra építő törekvéseket.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!