Hirdetés

Emelkedtek a kivitelezési költségek, hitelhez folyamodik a megyei önkormányzat

Több fejlesztési projekt költségvetését módosította a megyei önkormányzati képviselő-testület az építőanyagárak emelkedése miatt: a fogászati klinika, a megyeháza és a Hatos villa korszerűsítése is jóval többe kerül, mint eredetileg tervezték.

Vlaicu Lajos
Emelkedtek a kivitelezési költségek, hitelhez folyamodik a megyei önkormányzat
A hajdani MÁV-palota Csíkszeredában. A tervezettnél többe kerül korszerűsítése Fotó: Veres Nándor

Jelentős támogatásokról és költségnövekedések ügyében döntött Hargita Megye Tanácsa legutóbbi ülésén. A képviselők elfogadták a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház informatikai rendszerének korszerűsítésére és digitális infrastruktúrájának fejlesztésére vonatkozó határozatot, a projekt összesen tízmillió lej értékű, ebből 9,4 milliót az Egészségügyi Minisztérium biztosít uniós forrásból, míg a megyei önkormányzat hozzájárulása 574 ezer lej.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Az ülésen több jelentős beruházás műszaki és gazdasági mutatóit módosították, miután kiderült, hogy a kivitelezési költségek a korábbi pályázatban foglalt értékekhez képest jelentős mértékben nőttek. Bíró Barna-Botond megyeelnök a beruházások részleteinek ismertetésekor kiemelte, a projektek kivitelezési költségeinek 30-40 százalékos emelkedésével kalkulálnak.

– A fogászati klinika korszerűsítésének eredeti, 10,5 millió lejre tervezett költsége 16 millió lejre nőtt. A megyeháza energetikai korszerűsítése és földrengésbiztossá tétele eredetileg 52 millió lejből valósult volna meg – ebből 13 millió lej lett volna az önrész –, az új számítások szerint azonban a projekt összértéke 65 millió lejre emelkedett, így a megye további forrásokat kénytelen biztosítani – hívta fel a figyelmet, megjegyezve, hogy a megyei önkormányzat a költségek egy részét kincstári hitelből fedezi, a fennmaradó részt a következő évi költségvetés terhére vállalja.
A homoródfürdői Hatos villánál is hasonló a helyzet: a beruházás eredeti költsége 2,2 millió lej volt, ez mára 4 millió lejre nőtt. Mint a megyei tanács elnöke megjegyezte, a költségek növekedése illeszkedik az országos trendbe, és különösen az Országos Helyreállítási Tervből finanszírozott projektekre jellemző, ugyanis a pályázatok és a kivitelezési tervek elkészítése között jelentős idő telt el.

A testület elfogadta a Hargita Útkezelő Vállalat idei költségvetését is: a cég 14 millió lejes bevétellel számol, a kiadási oldalt 13,5 millió lejre tervezték. Ebből tízmillió lej jut árura és szolgáltatásokra, 2,7 millió személyi jellegű kiadásokra, 625 ezer lej működési költségekre, és 21 ezer lej pénzügyi kiadásokra. Ezek az összegek egyelőre csak előirányzatok, mivel a cég működése függőben van, de a megyeelnök szerint fontos, hogy a vállalat már most készen álljon a tevékenységre, amint minden engedélyt beszereznek.

Végül elfogadták a gyümölcs- és tej-kifli program folytatását a 2025–2026-os tanévre, a költségeket uniós forrásokból finanszíroznak.
A különfélékben elhangzott, hogy a következő testületi ülést május 27-én 13 órától Székelyudvarhelyen, a Szent István teremben tartják, és egyik kiemelt napirendi pontja a város fejlesztési terveinek áttekintése lesz, amelyekhez a megyei önkormányzat anyagi támogatását kérte a város polgármestere.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!