Felelősséggel az állatokért
Súlyos pénzbírság, akár börtönbüntetés szabható ki azokra, akik megcsonkítják a háziállataikat, túl korán elválasztják a kölyköket az anyjuktól, vagy szándékosan és jogtalanul megölik, kínozzák állataikat. Az állattartók kötelezettségeit, a kihágásokat és bűncselekményeket az állatrendőrség vezetője ismertette.
Tavaly 695 ezer lej értékben rótt ki bírságot és 38 bűncselekményt vizsgált ki a Hargita megyei rendőrség állatrendőrségi osztálya, vagyis csaknem kétszer annyit, mint 2023-ban – derült ki az intézmény éves tevékenységi jelentéséből, melyet Maria Manuela Cioancă osztályvezető mutatott be nemrég a sajtónak.
A beszámolót követően a sajtó képviselőinek szórólapot osztottak ki, ami segíthet abban, hogy tudatosítsák a polgárokban az állattartásra vonatkozó jogszabályokat. Ebből kiderül: kihágásnak minősül a kutyák ivartalanítási kötelezettségének elmulasztása, ami 5000–10 000 lej bírsággal sújtható. Ugyancsak kihágásnak számít egy olyan állat elhagyása és/vagy elkergetése, amelynek életben maradása az ember gondoskodásától függ, az előírás be nem tartásáért 3000–12 000 lej közötti bírságot lehet kiróni. A veszélyes fajtákhoz tartozó kutyákra vonatkozó tulajdonosi kötelességek be nem tartásáért 500–1500 lej, illetve 1500–3000 lej bírság járhat, a kutyák mikrochipezésének elmulasztása pedig 5000–10 000 lejes bírsággal büntethető.
Fontos az ivartalanítás
Az állatrendőrség munkatársa szerint a házikedvencek ivartalanításának több jótékony hatása van: csökkenthető a nőstényeknél gyakran jelentkező végzetes betegségek megjelenésének kockázata (például méhgyulladás, emlő-, méh- és petefészek-daganat), elkerülhető az álvemhesség vagy hamis tejtermelés, hímeknél pedig ezzel megelőzhető a hererák megjelenése. A beavatkozás következtében megváltozik az állat temperamentuma, elmulasztása esetén elsősorban a hím egyedeknél hat hónapos kor után domináns viselkedés jelentkezhet. Az ivartalanítást pénzügyi szempontból is kedvező elvégeztetni, az állattartó megtakaríthatja a jelentkező betegségek kezelési költségeit, valamint a nem kívánt kölykök táplálására és oltására költött összegeket.
Súlyos bírságok
A 2004/205-ös számú törvény 2022. május 13-tól lépett érvénybe, 25. cikkelye szerint bűncselekménynek minősül és hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal büntetendő egy állat kinézetének megváltoztatása vagy más, nem gyógyítás céljából végzett sebészeti beavatkozás, például farok- és fülcsonkítás, hangszálak elmetszése, a karmok eltávolítása, a csőr és fogak csonkítása. Ugyanide tartozik a kölykök elválasztása az anyától nyolchetes kor előtt eladás céljából, valamint élő állatok használata állatok kiképzéséhez vagy azok agresszivitásának ellenőrzéséhez, ha szenvedést okoznak számukra.
Ugyancsak bűncselekménynek minősül és egy évtől öt évig terjedő börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal büntetendő a gerinces vadállatok cirkuszi mutatványokra való használata, céllövészet gyakorlása háziállatokon vagy fogva tartott vadállatokon, valamint az állatok szándékos megsebesítése. Emellett két évtől hét évig terjedő börtönnel büntetendő az állatok szándékos, jogtalan megölése, kínzása, állatok közötti vagy állatokkal való harcok szervezése, valamint a zoofília is – hívja fel a figyelmet a Hargita megyei rendőrség állatrendőrségi osztálya.