Tavasszal folytatják a tömbházszigetelést Csíkszeredában
Tavasszal kezdik a csíkszeredai Nárcisz sétány 1-es tömbházának hőszigetelését, a munka befejezéséhez öt hónap áll a kivitelező cég rendelkezésére. Emellett további 53 tömbház szigetelése is napirenden van.
A Nárcisz sétány 1-es tömbházának korszerűsítésével folytatják a tömbházszigetelési programot Csíkszeredában, kedd délelőtt írták alá a kivitelezési szerződést az épület energetikai korszerűsítésére. A munkálatok tervezője a PECTA KFT., kivitelezője pedig a Termolang Kft., mindkettő székelyudvarhelyi cég, amelyeknek a kezdési parancs után öt hónap áll rendelkezésükre a munka elvégzésére, és 3,36 millió lejből gazdálkodhatnak, amit az önkormányzat az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) kiírásán elnyert pályázatból biztosít – közölte Bors Béla alpolgármester az idei évben várható tömbházszigetelésekről szóló sajtótájékoztatón kedden, hozzátéve: még nem tudni, hogy a lakók mekkora összeggel kell hozzájáruljanak a munkálatokhoz, de a PNRR-s pályázatoknál általában a nem támogatható költségek 25 százaléka terheli a lakókat.
Szigetelnek és építenek
Mint Korodi Attila polgármester elmondta, jelenleg 54 tömbház felújítása van napirenden, egyébként a csíkszeredai tömbházak több mint fele átesett már energetikai korszerűsítésen, szám szerint a 308 közül 158 esetében teljesen, további ötnél pedig részben elvégezték a hőszigetelést. Az 54 tömbházból 12-re már megvan a finanszírozási szerződés csaknem 42 millió lej értékben, ugyancsak PNRR-s támogatásából, nyolc épület szigetelésére pedig a Központi Régió Programhoz (PRC) tervezik benyújtani a dokumentációt – ezek jelenleg a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésének és elfogadásának fázisában vannak. Valamennyi hőszigetelési munkát idén ősszel vagy legkésőbb jövő tavasszal megkezdik. Ezek mellett előkészítés alatt áll 33 tömbház és egy nZEB ifjúsági lakás megvalósíthatósági tanulmánya, valamint négy ANL-s tömbház megvalósíthatósági tanulmányát is a testület elé terjesztik a jövőben – sorolta.
– A hőszigetelés lényegesen megkönnyíti a tömbházakban élő családok helyzetét, ugyanis 25–50 százalékos csökkenést lehet elérni a téli közköltségszámlák értékében. A projektek célja tehát a hőveszteség csökkentése, az energiatakarékosság és az épületek komfortjának növelése, ugyanakkor a város arculatát is javítani kívánjuk – hangsúlyozta az elöljáró.
Az elmúlt években jelentős fejlődésen ment át a csíkszeredai tömbház-hőszigetelési program, ma már természetes, hogy az épületek az alagsortól a tetőzetig minőségi felújításon esnek át, emellett számos újdonsággal is gazdagodtak a kezdetekhez képest. Mivel a PRC kiírásain magas energetikai mutatóknak kell megfelelni, több helyen tripla üvegű ablakok, automata füstkiengedő és hővisszanyerő szellőztetőrendszer beszerelését, valamint a tetőre napelemes rendszerek telepítését is tervezik.
Bővítenék a távhőszolgáltatói rendszert
A polgármester hozzátette: a hőszigetelési munkálatok a távhőszolgáltatói rendszer fenntartásában is segíthetnek, ami a város energetikai tervének is része, ugyanis a tervek szerint a jövőben valamennyi kormányzati intézmény épületét visszacsatlakoztatnák a távfűtőhálózatra.
– Ahhoz, hogy a távhőrendszert bővíteni tudjuk, a városlakóknak is látni kell, hogy elérhető, megfizethető számlákat tudunk mellé rendelni, így tehetnénk életképesebbé ezt a rendszert is. Egy hőszigetelt tömbházba sokkal fenntarthatóbb visszavezetni a távhőszolgáltatást, mint egy olyanba, amelyben még nem végeztek energetikai korszerűsítést – szögezte le Korodi Attila.