Remekelt a csíki diák
A csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola 11. osztályos, kertész szakos tanulója, Tőke Adrienn volt a legsikeresebb külhoni résztvevője a Kárpát-medencei Nagy Diák Agrárteszt 4. – Mezőgazdálkodj okosan! című online vetélkedőnek, amelyet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és a DUE Médiahálózat hirdetett meg. A háromfordulós vetélkedőbe több mint húszezer 14 és 20 év közötti fiatal kapcsolódott be, de a szervezők külön díjazták az első fordulón részt vevő, nem Magyarországon élő tanulók közül azt, aki a legrövidebb idő alatt maximális pontszámot ért el a kérdőív online kitöltésekor.
A kérdések a résztvevők jártasságát tesztelték a modern agrárium világában, közölte lapunkkal Tőke Adrienn. Például meg kellett válaszolniuk, hogy melyik nyúlfajta nemesítésében és fenntartásában használnak computer tomográfiát a hústermelés növelése céljából; hogy a sertéstenyésztésben hol és mire használják a liftes padozatot; hogy szikes talajok kialakulásában mi játssza a legnagyobb szerepet; hogy melyik marhafajta szaporításában jellemző a császármetszés stb.
A csíkszeredai szakközépiskola tanulója elmondta, hogy részt vett a díjátadón, amelyet Budapesten, az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon, a Hungexpóban tartottak meg január elején. Az Educatio Kiállításon ugyanakkor több egyetem kínálatát is megismerte, leginkább a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem képzései keltették fel az érdeklődését. A tizenegyedikes tanulónak ugyanis célja, hogy továbbtanuljon, mert mint mondta, nagyon szereti a kertészszakmát, leginkább a gyümölcs- és zöldségtermesztés érdekli, de más, a kertészethez kapcsolódó tevékenységek is foglalkoztatják, például az állattartás és a lovaglás is.
Tőke Adrienn az iskolai gyakorlaton túl otthon is kertészkedik, magról palántákat nevel, különleges zöldségfajtákkal kísérletezik, családi veteményesükben gondozza a növényeket, és mivel tagja a csíki kiskertes mozgalomnak, a betakarított termés egy részét másoknak adja.
– Tavaly csak paradicsomból tizenkétféle palántát neveltem és ültettem el, vegyszer helyett védőnövényeket, bársonyvirágot és bazsalikomot – amelyet szintén én neveltem – tettem hozzá. A huszonöt-harminc tő paradicsomról háromnaponta nyolc-tíz kilogramm termést szedtem le
– mondta Tőke Adrienn.
A kertészszakos osztályban több lelkes tanuló is van, akiket érdekel ez a szakma, de az osztályfőnök, Szabó Zsuzsanna szerint Adrienn tevékenysége kiemelkedő, hiszen az iskolai feladatok mellett otthon is sokat tanul, dolgozik. Mint Tőke Adrienn mondta, a vetélkedőn elért eredménye folytatásra buzdítja, de tudja, hogy még sok tanulnivalója van.