Digitális infrastruktúra és duális képzés
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem két európai uniós projekt részese, amelyek a digitális infrastruktúra fejlesztését és a duális felsőoktatás megerősítését célozzák. A Sapientia a méretét meghaladó súllyal van jelen a romániai felsőoktatás térképén – hangsúlyozták az egyetem vezetői.
A Sapientia egyetem jelenleg két, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) európai uniós támogatással megvalósuló projekt részese. Dr. Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, valamint dr. Farkas Csaba rektorhelyettes nemrég nyilvánosan ismertette a részleteket. Az első, a digitalizációs projekt 2,4 millió eurós kerettel indult el 2022-ben, és a célja a digitális kompetenciák fejlesztése, valamint az oktatási és kutatási infrastruktúra átfogó megújítása. Dr. Farkas Csaba rektorhelyettes és pályázatfelelős kiemelte: az egyetem projektgazdaként vesz részt ebben az átfogó fejlesztésben, mely 2025 decemberéig tart. A projekt részeként a csíkszeredai karon jelentős fejlesztések valósultak meg. Mint mondta, a tantermek teljes audiovizuális eszközparkja megújult – okostáblákat, projektorokat, hangtechnikát szereltek be –, cserélték az épület teljes wifihálózatát és új szervereket szereztek be.
Egyedülálló oktatási élmény
A kar könyvtárát is digitalizálták, illetve mintegy 650 ezer lejt a planetárium kialakítására és felszerelésére költöttek.
– Létrejött egy modern planetárium, mely nemcsak oktatási célokat szolgál, hanem a nagyközönség számára is látogatható tematikus előadásokat kínál majd. Ez utóbbi külön figyelmet kapott a projekt elbírálásakor is, ugyanis a bírálók kiemelték a planetárium közösségi hasznosításának példamutató szándékát. A digitalizációs projekt nemcsak Csíkszeredára koncentrálódik. A Sapientia más helyszínein is komoly előrelépések vannak – hívta fel a figyelmet a rektor.
Duális felsőoktatás
A másik jelentős futó projekt a Duális campusok országos program része, amelyben a Sapientia egyetem együttműködő partnerként vesz részt a csíkszeredai önkormányzattal. Amint a rektor kiemelte: a projekt célja a felsőoktatás és a helyi gazdaság összehangolása, gyakorlati képzési helyszínek kialakítása és a hallgatók versenyképes szakmai kompetenciáinak megerősítése. – Megjegyzem, ilyen duális projektre csak tíz város pályázata nyert támogatást országosan. A Sapientia egyetem ezzel az élmezőnyben van. A Sapientia egyetem kétezer-ötszáz hallgatójával nem a legnagyobb, de teljesítményében az egyik legsikeresebb felsőoktatási intézmény az országban. A digitalizációs projektet mindössze 21-22 egyetem nyerte el a több mint százból, a duális campus programban pedig csak tíz önkormányzat jutott forráshoz egyetemekkel közösen. Ezek a számok azt mutatják, hogy a Sapientia méreténél jóval nagyobb súllyal van jelen a romániai felsőoktatás térképén – fogalmazott dr. Tonk Márton. A planetárium nemrég tartott ünnepélyes megnyitója szimbolikus üzenetet is hordozott: mint elhangzott, a Sapientia „lehozza a csillagokat” a diákoknak és a közösségnek. Kapu Tibor, az első magyar űrhajósjelölt magával visz az űrbe egy beszállókártyát, amelyet az egyetem készített. Miután visszahozza, talán ellátogat a planetáriumba is – tette hozzá dr. Tonk.

