Hirdetés

A csíkszeredai Vass Csongor lett a debreceni pálinkaverseny legjobb magánfőzője

A csíkszeredai Vass Csongor lett a debreceni XV. Quintessence Pálinka- és Párlatverseny legjobb magánfőzője, aki szombat este Debrecenben vette át az elismerést – közölte hétfőn lapunkkal Czine Tamás, a T5 Media Agency ügyvezetője.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 6 perc
A csíkszeredai Vass Csongor lett a debreceni pálinkaverseny legjobb magánfőzője
Eredményhirdetés. Megnyerte kategóriáját a csíkszeredai pálinkafőző Fotó: T5 Media Agency

A közlemény szerint minden idők legtöbb nevezett tétele, pontosan 2402 minta versenyzett a XV. jubileumi Quintessence Pálinka- és Párlatversenyen, Debrecenben. Magyarországon kívül Romániából, Szlovákiából és Szerbiából adtak be tételeket összesen 151 településről, ami abszolút rekord a pálinkaversenyek magyarországi és nemzetközi történetében. Mint részletezték, a versenyen sikerült megvédenie tavalyi bajnoki címét az abszolút győztesnek, a Sáppusztai Pálinkafőzdének. A legjobb pálinka címet a Kövér Pálinkafőzde kajszibarackja nyerte el a Kárpát-medence legnagyobb pálinkás megmérettetésén, amit nem hivatalosan sokan a pálinka „Oscarjának” neveznek. A Debreceni Egyetemen tartott ünnepélyes díjkiosztó gálán mintegy négyszázan vettek részt. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Mint írták, a díjátadó gálát dr. Felkai Beáta, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára nyitotta meg, majd prof. dr. Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja mondott köszöntőt, utána dr. Puskás István, Debrecen város kulturális területért felelős alpolgármestere is köszöntötte a megjelenteket, végül Takács László versenyigazgató mondott beszédet.

A közlemény szerint az idei verseny újításaiból kiemelkedik hat kategóriában az először kiosztott „Quintessence fajtamester” cím: alma, kajszibarack, körte, meggy, szilva és szőlő. Ehhez az kellett, hogy a nevezők ezekből minimum öt darab fajtatiszta pálinkával/párlattal jelentkezzenek. A versenyen egy új minősítési kategóriát is bevezettek: „Nem hibás, de nem érmes”. Ide azok a tételek kerültek, amelyek technológiailag nem hibásak, tiszták, de az alapgyümölcs fajtakarakterei, aromajegyei nem vagy alig ismerhetők fel.
A Quintessence-ranglisták kiegészültek az elmúlt öt évre vonatkozó összetett, többéves, illetve a legjobb bérfőzdék ranglistájával.

A csíkszeredai Vass Csongor lett a debreceni pálinkaverseny legjobb magánfőzője
Győztes. Vass Csongor a friss elismerés birtokában

Külön értékelték a legjobb magán- és bérfőzetett párlatokat. A nyertes pálinkák és párlatok mellett a 2. és 3. helyezett termékeit is díjazták. Érdekes újításként a 10. főkategóriaként bevezették a minimum három évnél idősebb pálinkák/párlatok és az ópálinkák kategóriát. 

A verseny a három évnél idősebb termékek közül a legjobbakat, az időközben elfeledett vagy megért, harmonikusan lekerekedett termékeket akarta díjazni, a legjobbakra újra felhívni a figyelmet.

A szervezők szerint sokkal kiélezettebb, ugyanakkor kiegyensúlyozottabb eredmények születtek az eszközölt változásoktól. Nyíltabb és izgalmasabb lett a verseny minden meghirdetett nagydíjért, de minden egyes champion és kategóriagyőztes címért is meg kell dolgozni a nevezőknek.

A nevezett pálinkák és párlatok minősége ekkora mintaszám mellett is sokat javult, az aranyérmesek aránya 18%-ról 23%-ra nőtt, a hibás tételeké ugyanakkor csökkent, az 20% alatt maradt. Az is rekord, hogy csupán a minták 18%-a került a döntőbíró csúcszsűri elé, ami jelzi az értékelők egységes szemléletét is. Itt minden egyes érmes tételnek, különösen az aranynak vagy nagy aranyéremnek, championnak kézzelfogható értéke és megbecsülése van – áll a közleményben.

A verseny főbb mutatószámai a következők: összes beérkezett minta: 2402 db, elbírált 2371 (99%), a következő évben kerül elbírálásra 31 db (1%), csúcszsűrihez került 421 (18%), arany 541 (23%), ezüst 749 (32%), bronz 595 (25%), kisebb hibákkal rendelkező: 412 (18%), hibás 32 (1%). A kereskedelemben kapható pálinkák közül 37 championt, azaz nagy aranyérmet osztottak ki, míg a magán- és bérfőzetőknél 51 kategóriagyőztes párlat emelkedett ki a mezőnyből.
 

A verseny eredményei

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB KERESKEDELMI FŐZDÉJE”

I. HELYEZETT

SÁPPUSZTAI PÁLINKAFŐZDE

 

II. HELYEZETT

1 CSEPP PÁLINKA KFT.

 

III. HELYEZETT

KÖVÉR TRANS KFT.

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB PÁLINKÁJA”

I. HELYEZETT

KÖVÉR TRANS KFT. – KAJSZIBARACK

II. HELYEZETT

SÁPPUSZTAI PÁLINKAFŐZDE – PIROS VILMOS

III. HELYEZETT

BENARD SPIRIT KFT. – IRSAI OLIVÉR SZŐLŐ

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB BÉRFŐZETETT PÁRLATA”

I. HELYEZETT

CSEKE ZSOLT – IRSAI OLIVÉR

II. HELYEZETT

GÁL ZSOLT – ORANGERED KAJSZIBARACK

III. HELYEZETT

PUCSOK SÁNDOR – STARKING ALMA

QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB MAGÁNFŐZŐ PÁRLATA”

I. HELYEZETT

DR. KÓSA LAJOS – JEROMINE ALMA

II. HELYEZETT

VASS CSONGOR – CEGLÉDI ÓRIÁS KAJSZIBARACK

III. HELYEZETT

LIPCSEI ADRIÁN – SÁRGA VILMOS

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB BÉRFŐZETŐJE ÉS FŐZDEMESTERE”

I. HELYEZETT

CSEKE ZSOLT ÉS HORNUNG ZOLTÁN

II. HELYEZETT

PUCSOK SÁNDOR

III. HELYEZETT

GUBA KRISZTIÁN ÉS NYILASI BÉLA

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB MAGÁNFŐZŐJE”

I. HELYEZETT

VASS CSONGOR

II. HELYEZETT

MLADONICZKI ISTVÁN

III. HELYEZETT

DR. LUNCZER JÁNOS

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB NŐI MAGÁNFŐZŐJE”

I. HELYEZETT

TÓTHNÉ VARGA ERZSÉBET

II. HELYEZETT

DR. STANKOVICS ÉVA

III. HELYEZETT

TÁNDORNÉ HERMANN RITA

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB BÉRFŐZDÉJE”

I. HELYEZETT

MÁMOR PÁLINKAHÁZ (FELSŐZSOLCA) 

II. HELYEZETT

TISZADADAI PÁLINKAFŐZDE (TISZADADA)

III. HELYEZETT

SÁPPUSZTAI PÁLINKAFŐZDE (DAMAK)

„QUINTESSENCE – 2025 LEGJOBB ÉRTÉKELŐ/BÍRÁLÓ ZSŰRITAGJA”

I. HELYEZETT

KAIZER GÁBOR

II. HELYEZETT

MLADONICZKI ISTVÁN

III. HELYEZETT

VÉKONY TIBOR

 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!