Hirdetés

Kelemen Hunor: Felhívott Nicușor Dan és köszönetet mondott a magyarok és az RMDSZ támogatásáért

A nagyvárosok mozgósítása döntötte el a romániai elnökválasztás második fordulóját Nicușor Dan javára – áll a Szabad Európa román nyelvű kiadásában közölt elemzésben, amelyet hivatalos választási adatok is megerősítenek: a városi szavazók száma közel másfél millióval haladta meg a vidéki szavazókét. A megválasztott államfő köszönetet mondott a magyaroknak, míg ellen­fele, George Simion hívei közül sokan útlevelük szét­tépésével tiltakoztak a második forduló ered­ménye ellen.

Kiss Előd-Gergely
Kelemen Hunor: Felhívott Nicușor Dan és köszönetet mondott a magyarok és az RMDSZ támogatásáért
Bedobja az urnába a szavazólapot egy választó. A nagyvárosok nyerték a mozgósítási versenyt Fotó: Hodgyai István

A nagyvárosok és a vidék szembenállásaként keretezi az államfőválasztás eredményét a Szabad Európa portál román nyelvű kiadásában megjelent elemzés. A Nicușor Dan független jelölt és George Simion, az AUR párt elnöke közötti szoros küzdelmet a nagyvárosi szavazók magas részvételi aránya döntötte el a portál szerint. 

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint a városi környezetben – amelybe beleszámolták a diaszpó­rában leadott szavazatok számát is – 7 334 720 fő szavazott, míg vidéken 4 307 146 fő. A diaszpórában leadott 1 645 458 szavazat levonásával is a városi szavazók száma közel 1,4 millióval haladta meg a vidéki szavazókét. Különösen a nagyvárosok peremén volt tetten érhető az erős mozgósítás, ahol sokan pótlistán szavaztak, mert nem rendelkeztek hivatalos lakcímmel az adott körzetben. Bukarest környékén, Ilfov megyében az általános részvételi arány 81,06 százalék volt, Tunari településen 107,5, Corbeancán 106,52, Otopeni-ben pedig 97,73 százalék. Hasonlóan magas részvételt mértek Păulești-ben (80,37%) Prahova megyében, a Kolozsvár melletti Csürülyén (94,96%), valamint a Iași melletti Valea Lupului településen (72,09%). 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


Az elemzés szerint az elmúlt húsz év elnökválasztásait rendre a városi választók döntötték el, függetlenül attól, hogy ez más típusú választásoknál – például parlamenti vagy önkormányzati – nem így történt. Emlékeztettek: Nicușor Dan 18 megyében és Bukarestben győzött. A megyei jogú városok közül csak Drobeta Turnu Severinben és Târgu Jiuban nem ő nyert. Dan az erdélyi városok közül Csíkszeredában 91,34, Sepsiszentgyörgyön 89,49, Kolozsváron pedig 81,35 százalékos eredményt ért el. További jelentős támogatottságot kapott Nagyváradon, Iași-ban, Brassóban, Marosvá­sárhelyen és Szebenben is. Bukarest egyes kerületeiben a független jelölt 60 és 74 százaléka közötti arányt ért el, míg az Ilfov megyei agglomerációs övezetben a 40 településből 21-ben győzött, köztük Otopeni-ben és Corbeancán is, 71,53 és 70,14 százalékkal. Nicușor Dan hasonló eredményeket ért el más nagyvárosok közvetlen vonzáskörzetében, például Iași megyében Rediu és Miroslava településeken, valamint Temes­váron, Șag és Moșnița Nouă körzetekben. 

Társadalmi törésvonal

A Szabad Európa megszólaltatta Sergiu Mișcoiut, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem professzorát, aki szerint törésvonal húzódik a román társadalomban. Meglátása szerint ez a törésvonal részben társadalmi–gazdasági, részben pedig a rendelkezésre álló társadalmi és kulturális tőke közötti különbségek miatt következett be. Szerinte létezik egy olyan vidéki és kisvárosi Románia, amely kevésbé érzi magát a rendszerváltás nyertesének, míg a nagyvárosok és környékük lakói tudatosították az EU-tagság előnyeit. A professzor szerint nem az volt a meglepő, hogy kire szavaznak a nagyvárosokban és vonzáskörzetükben élők, hanem az, hogy ilyen nagy arányban elmentek szavazni. Úgy véli, hogy ezek a szavazók nemcsak remélik, hogy jobb lesz a sorsuk az uniós tagságtól, hanem konkrét tapasztalatként élik meg az EU-tagság hasznait. 

Nicușor Dan köszönetet mondott a magyaroknak

Megköszönte a magyarok és az RMDSZ támogatását Nicușor Dan – adta hírül hétfő este Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke közösségi oldalán. Mint részletezte: felhívta őt telefononon a frissen megválasztott államfő. „Ő is úgy látja, hogy egységesen, szinte erőnkön felül teljesítettünk. Mi készen állunk a párbeszédre és a közös munkára Románia új elnökével” – írta bejegyzésében Kelemen. Dan nemcsak telefonon, nyilvánosan is köszönetet mondott.  Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a B1 televíziónak adott interjújában Nicușor Dan azt mondta, „egészen lenyűgöző volt a romániai magyarok mozgósítása”, és hangsúlyozta, hogy ehhez az RMDSZ nagyban hozzájárult. Bejelentette azt is, hogy találkozott Ilie Bolojan ügyvivő államfővel, akivel a költségvetési hiányról folytattak hosszú megbeszélést. A megválasztott elnök elmondta, hogy már találkozott az USR elnökével, Dominic Fritz-cel is, és még aznap este felhívta Kelemen Hunort. Kormányalakítási elképzelései szerint „az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen hoznának létre kormányt. A PSD belső feszültségei kapcsán úgy nyilatkozott, hogy meg kell várni a további fejleményeket. Arra a kérdésre, hogy kit bízna meg kormányalakítással, Nicușor Dan Ilie Bolojan nevét említette, de hozzátette: „nem tudom megígérni, hogy így lesz, mert több entitásról van szó, és mindegyiknek megvannak a törekvései, a javaslatai.”

Útlevéltépéssel tiltakoztak

Személyi igazolványuk, illetve útlevelük megsemmisítésével reagáltak az államfőválasztás eredményére George Simion csalódott szavazói – írta a HotNews hírügynökség. A közösségi médiában több videó és fénykép is megjelent olyan román állampolgárokról, akik a dokumentumaik széttépésével fejezték ki tiltakozásukat amiatt, hogy az AUR elnöke alulmaradt a választás második fordulójában. A hírügynökség szerint nem ez az első eset, hogy hasonló gesztussal élnek: tavaly is történt ilyen, amikor az államfőválasztást érvénytelenítették. Akkor a hatóságok figyelmeztettek: az iratok hiánya a külföldön élő románok számára jogi és adminisztratív nehézségeket okozhat.
George Simion hétfőn arra kérte támogatóit, hogy ne csüggedjenek, és folytassák a szuverenista mozgalom küzdelmét. Az AUR elnöke úgy fogalmazott: „Nem az útleveleinket kell széttépni, hanem küzdeni kell Romániáért, amely bennünk él.” 

Mérséklődő piaci aggodalmak a választás után

A Curs de Guvernare gazdasági elemzésben arról cikkezett, hogy az államfőválasztás második fordulója előtt a JP Morgan amerikai bank még a lej jelentős gyengülésére – 5 és 15 százalék közötti értékvesztésre – számított az euróval szemben. A választási eredmény ismeretében azonban a bank módosította előrejelzését, és most már csak „mérsékelt leértékelődésre” számít. A pénzintézet prognózisa szerint az euró árfolyama a második negyedév végére 5,10 lejre, az év végére pedig 5,25 lejre módosulhat. A Curs de Guvernare által idézett elemzés szerint a bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan győzelme csökkenti a politikai kockázatokat, és a román államadósság befektetési szint alá történő leminősítésének veszélye is kevésbé aggasztó. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!