48 millió lejre várnak a cégek

Az Országos Egészség­biz­tosítási Pénztár költségvetési problémákkal küzd, csak Hargita megyében 48 millió lejjel tartoznak a munkaadóknak a kifizetett betegszabadságok miatt. Többször előfordult az is, hogy a szolgáltatóknak sem tudták elszámolni költségeiket, jelen pillanatban a gyógyszertáraknak 6,5 millió lejjel tartoznak.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc
48 millió lejre várnak a cégek
A memorandumok óta vonszolják az adósságot Fotó: László F. Csaba

A munkaadó a bérek kifizetésekor a betegszabadság ellenértékét köteles kifizesse a munkavállalónak az adott hónapra. A munkaadónak kilencven nap áll rendelkezésére, hogy az összeget visszaigényelje az egészségbiztosítási pénztártól. Duda Tihamér Attila, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke kifejtette: a törvény értelmében a biztosítási pénztárnak hatvan nap áll rendelkezésére, hogy visszafizesse a betegszabadság ellenértékét a munkaadónak. Idén áprilisban kifizették a tavaly májusi tartozásokat. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak közel kilenc hónapos lemaradása van a munkaadók felé a betegszabadságok kifizetésére vonatkozóan. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Az adósság a költségvetési hiány miatt a tavaly év végére elérte az 54 millió lejt, amelyből időközben törlesztettek, így az összeg idén áprilisig 48 millió lej. Az egészségbiztosítási pénztár átlag havi ötmillió lejjel tartozik a munkaadóknak. Az idén többet sikerült törleszteni a korábbi évhez képest, de ez alig érzékelhető, mert időközben újabb visszaigénylések érkeztek az egészségbiztosítási pénztárhoz

– mondta az egészségbiztosítási pénztár elnöke. Hozzátette: ez országos probléma, és nem egyedül Hargita megyét érinti. Az elnök arra számít, hogy nehezen fogják tudni törleszteni a felgyűlt adósságot, tisztában van vele, hogy ez a hiányzó összeg mekkora nehézséget okoz a vállalkozásoknak. Hiszen a munkaadó azonnal ki kell fizesse a betegszabadság utáni összeget, amit későre kap vissza. 
Tavaly augusztustól a kormány memorandumok formájában hagyja jóvá, hogy milyen havi kifizetéseket engedélyez az egészségbiztosítási pénztárnak. Mivel kevesebb pénzt hagytak jóvá az egészségbiztosító által igényelt költségvetéshez képest, így a szolgáltatók irányába is vannak elmaradások. 

– A márciusi számlákat határidőn belül tudták törleszteni, kivéve a gyógyszertáraknak, ahol hat és fél millió lejjel tartoznak, ez egy hónapos csúszás. Az elmaradások a memorandum bevezetése óta folyamatosak, ami miatt a családorvosok a tavaly sztrájkoltak. A memorandumos megoldás egyelőre 2026 év végéig van érvényben

– tette hozzá Duda Tihamér Attila. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!