A közösségépítés mellett döntöttek

Azt mondják, az ország egyik legsikeresebb in­ku­bá­tor­há­za a szé­kely­ud­var­he­lyi Harghita Business Cen­ter (HBC). A sikerből van, ami számokban mérhető, és van, ami túlmutat a számokon.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 9 perc
A közösségépítés mellett döntöttek
A HBC székháza, homlokzatán mottóval. Jelenleg 60 vállalkozásnak biztosít székhelyet és szolgáltatásokat Fotó: Hodgyai István

Hétköznap délelőtt látogattunk el a város déli kijáratához közel, a II. Rákóczi Ferenc úton álló inkubátorházba. A napfényes terek jó hangulatúak, az épületet belengi egyfajta kellemes lazaság. Szakács-Paál István igazgató fogad, arra kérjük, mutasson be  a „bentlakóknak”. 

Lendületes, fiatalos

Az épületben 48 helyiség van, jelenleg 60 vállalkozás dolgozik itt, de – mivel virtuális inkubációt is vállalnak – összesen 100 céggel állnak szerződésben. Otthonos, lendületes, fiatalos és kényelmes – Benedekfi Attilának ezek a jelzők jutnak eszébe. A Bestatics építkezéssel, projektvezetéssel, kivitelezéssel foglalkozó cég tulajdonosa hozzáteszi: itt mindig van bőven hely az autóknak is, munkatársaknak, ügyfeleknek szinte sosem okoz gondot a parkolás. Harmadik éve működik a Bestatics a HBC-ben, úgy, hogy beszélgetőtársunk székelykeresztúri, a kollégája tasnádi, és Udvarhelyen kerestek induló cégüknek székhelyet. Kis, kétszemélyes irodában kezdtek, és épp két hete költöztek egy nagyobb helyiségbe, mert hétfősre bővült a csapat. Azt mondja, az, hogy rengeteg segítséget kapnak, segített a folyamatban. Az intézmény szolgáltatásai közül a jogi tanácsadást emelte ki, ami kezdőként sokat jelentett.

Hodgyai István
Szakács-Paál István. Vállalkozások sikerén dolgozik

Szellemi muníció

Az emeleten nézelődünk tovább, az egyik irodában épp most rendezkednek be. A Freya Embroidary hímzéssel foglalkozik, textíliákat tesznek személyessé. Szakmai segítségre számítanak, és örülnek, hogy támogató közegbe kerültek. 

– A kávészünetekben máris nagyon sok tanácsot kaptunk a hasonló fázisban lévő vállalkozótársaktól

– mondja Deme­ter Török Avarka és Fábián-Dusinszki Sarolta.

Bekopogunk a Bilt Grouphoz, a cég ötödik évét tölti itt. 

– Alaplendületet ad, emeli a munkamorált, hogy olyan közösségben dolgozunk, ami a mi értékrendünkkel is megegyezik, fiatalos, tenni akaró és aktív. Ide mindennap jó bejönni. A kapcsolatrendszerünk gazdagításához nagyon hozzájárult, hogy egy vállalkozói közösségben vagyunk

– sorolja Godra Orsolya. Kollégája, Szász-Tikosi Zalán a HBC menedzsmentjének támogató attitűdjére, nyitottságára példaként hozza fel, hogy bővülésük révén a mostani már a negyedik irodájuk az épületen belül. Szerintük nem biztos, hogy ugyanitt tartanának, ha nem az inkubátorházban kezdenek, mert az anyagi oldal mellett a szellemi muníció az, ami nagyon ösztönző. 

– Ráadásul az első klienseink közül néhány a házon belülről került ki, vannak kapcsolatok, amelyekből többéves projektek is kifejlődtek

– teszi hozzá Bedő László.


Hirdetés

Védőburok extrákkal

Tovább nem zavarjuk a munkát, inkább leülünk kávézni az igazgatóval, akit mindenki Szinusznak hív diákkora óta. Ő Kolozsárról tért haza szülővárosába anno, hogy elindítsa és tartalommal töltse fel az inkubátorházat. 

– A missziónk az udvarhelyszéki pályakezdő vállalkozásokat segíteni abban, hogy minél hamarabb érvényesülni tudjanak. Azért inkubátorház, mert itt egy védőburokba kerülnek, vagyis mindenben igyekszünk őket segíteni. Infrastuktúrát kínálunk a piaci árnál lényegesen olcsóbban, az ár all inclusive szolgáltatásokat fed, az irodabér mellett tartalmazza a rezsit, a jól felszerelt tárgyaló- és konferenciaterem használatát, napi nyolc órában jogtanácsos, marketing- és kommunikációs tanácsadó érhető el, van gazdasági tanácsadó, akinél időpontot kell ugyan foglalni, de az ő ideje is ingyenesen vehető igénybe

– magyarázza. A bér lépcsőzetesen emelkedik, első évben 5,5 euró négyzetméterenként. Az inkubációs időszak 3 + 2 év, három évet bárki maradhat, további két évet csak az a cég, amely „számokban hozza a szintet”, azaz jelentősen növekedett az árbevétele vagy sok embert alkalmazott. 
Az inkubátorháznak számos nyitott eseménye van (250 fölött járnak), amelyek kapcsolatépítési lehetőséget kí­nál­nak a bentlakóknak, és van­nak rendezvények, amelyek csak számukra elérhetők. Az év végi mentortábor pedig kötelező, és nem véletlenül. 

– Mivel a lakók cserélődnek, kihívás a közösségépítés, erre jó a tábor, ahol megismerhetik egymást a vállalkozók. Így az itt dolgozó 100-110 ember nem úgy megy el egymás mellett a folyosón, mintha idegenek lennének

– jegyzi meg az igazgató.

HBC számokban

Azonnal nem tudnak irodahelyiséget biztosítani, várólista van. Akit érdekel a lehetőség, két hétvégés HBC vállalkozói iskolán kell részt vegyen, üzleti tervet nyújt be, a legjobbak fél éven belül kerülhetnek be az inkubátorházba. A vállalkozások 40 százaléka az IT-szektorban tevékenykedik, 25-30 százaléka az építészet, építkezés terén dolgozik, a többi a filmgyártástól a könnyűipari cégekig terjed.
A cégek bevételei és a profit az elmúlt években folyamatosan emelkedett, összben az árbevétel 5 millió euró fölött jár. Míg 2021-ben 19 289 885 lej volt a teljes bevétel, 2022-ben már 29 201 098 lej, a profit pedig 5 831 088 lejről egy év alatt 7 942 985 lejre nőtt. Szakács-Paál szerint viszont amikor 2023 után meghúzzák a vonalat, csökkenés fog látszani, mert óriási váltás volt az ötödik inkubációs évben, sok eredményes cég költözött ki, és helyükre induló, új vállalkozások kerültek. 

Hodgyai István

Folyamatos körforgás

Romániában kevés helyen tartják fontosnak az inkubátorházak fenntartását, 10-15 van a piacon, Szakács-Paál szerint közülük egy-kettő, amelyik fel tudja venni a versenyt az udvarhelyivel. 

– Sikerességünk egyrészt abban áll, hogy mi rendszeresen kommunikálunk arról, hogy mit csinálunk, és van is amiről beszámoljunk. A cégek jó eredményeket, szép pénzügyi forgalmat tudnak felmutatni. Évente nagyjából 10-15 új „lakó” költözik be, nincs stagnálás. Mi az egész udvarhelyszéki gazdasági környezet felemelését tűztük ki célul, és azt hiszem, ezt sikerült elérnünk. Nagyon jó menedzsmentcsapat alakult ki, akiknek nagyban köszönhető, hogy olyan szépen szoktak beszélni rólunk. Minél több vállalkozót megpróbálunk bevonzani a tereinkbe, és úgy próbáljuk elérni a növekedést, hogy kapcsolatba hozzuk a kisebbeket a nagyobbakkal

– mondja az igazgató.

Hodgyai István

Reggeli Bizniszvitamin

„Szinusz tudja, hogy az adott témában ki a legtrendibb szakember, gondoskodik róla, hogy a csapat nehogy kifusson a határidőkből, ha kell, a külső fi­nan­szí­ro­zást ő szerzi meg, elosztja a feladatokat és felel a költ­ség­vetésért” – áll a HBC 2023-as éves jelentésében. Ő magáról azt mondja, hogy nyitott, integráló személyiség, ami elősegítette, hogy nem vol­tak viták az inkubátorház kö­rül. Azt is elérték, hogy a helyi és megyei önkormányzat is part­ner­ként tekint a HBC-re. 

– Megtaláltuk a közös hangot. Azt hiszem, kicsit nekem mint vezetőnek is köszönhető  a nyugalom és a csend, amiben dolgozni tudunk

– jegyzi meg. 
Egyébként szíve csücske a Bizniszvitamin, a rendszeresen jelentkező „üzleti reggeli”, előadásokkal dúsítva. 
 

Az inkubátorházba 2017 júniusában költöztek be az első lakók. Az épület ulajdonosa Hargita Megye Tanácsa, ő az egyik fenntartó is, a székelyudvarhelyi és oroszhegyi önkormányzat mellett, együttesen az intézmény büdzséjének 35 százalékát adják, a többit a menedzsment teremti elő. A helyi nagyvállalatok is rendre fontosnak tartják a támogatását. Több vidéki cég is dolgozik itt, van olyan, amely Kédivásárhelyről csak azért költözött Udvarhelyre, mert itt van inkubátorház. Az épületet nemrég energetikailag önfenntartóvá tették, 90 kilo­wattnyi napelemparkjuk van.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!