Sakksuli (568.)

Biró Sándor
Becsült olvasási idő: 2 perc

Aholland Anish Giri (2780) nyerte a Tata Steel Masters tornát, ugyanis az utolsó fordulóban nyert Rapport ellen, honfitársa, Jorden Van Foreest pedig az addig fél ponttal vezető Abdusattorovot győzte le. A szentpétervári születésű 28 éves nagymester győzelme megérdemelt, hiszen a tornán még Gukesh, Carlsen és Ding ellen is nyert. A verseny nagy meglepetése a 18 éves üzbég Nodirbek Abdusattorov (2734) volt, aki a világbajnok Carlsent is legyőzve a 2. helyen végzett. Carlsen jó hajrával felkapaszkodott a 3. helyre, Rapport 50%-os eredménnyel a 7-8. helyen végzett.
A Challengers-tornát Alexander Donchenko (2654) nyerte, így a 24 éves német nagymester a Masters csoportba kvalifikálta magát. Rapport Richárd után a 20 éves ukrán Kirill Sevcsenko (2662) is román színekben versenyzik. A világranglista 81. helyezettje 2017-ben, mindössze
14 évesen lett nagymester, 2021-ben pedig Európa-bajnoki aranyérmet szerzett az ukrán csapattal. A jövő évi budapesti Sakkolimpián a Rapport, Deac, Sevcsenko, Lupulescu és Pârligras összetételű román csapat már szinte éremesélyes, de a sakkszövetséget támogató Su­per­bet még szolgálhat idegenlégiós meglepetéssel.

Sevcsenko – Rodriguez
Szicíliai védelem

1.e4 c5 2.c3 Hf6 3.e5 Hd5 4.Ha3 Hc6 5.Hf3 g6 6.Vb3 Hb6 7.d4 cd4 8.cd4 d5 (jobb 8…Fg7) 9.ed6 Vd6?? (előbb 9…Fe6 kellett volna) 10.Hb5! Vd8 11.d5! Hb8 (11…Hd5 után 12.Vd5!! lehetséges) 12.Vc3!!, és sötét feladta (1–0), mert a kettős támadás után 12…f6 13.Fe3! Hd5 14.Hd5 Vd5 15.Fc4 jöhet vezérvesztéssel.

Tanulmány

Világos két könnyűtisztje matt­hálóba csalja sötét királyát Troitzky 1898-ban szerkesztett művében, ehhez a h7-gyalog (káros báb) is hozzájárul. Világos egy huszárral ad mattot, épp akkor, amikor sötét b-gyalogjából vezér lesz: 1.Hh6! Ff8 (1...b5 után 2.Ff6 matt van, 1...Kg7 után pedig 2.Hf5+ lenyeri a futót) 2.Ff6+ Fg7 3.Ke5!! b5 4.Ke6 b4 5.Kf7 Ff6 (5...b3 után 6.Fg7 matt jöhet) 6.Kf6 b3 7.Kf7 b2 9.Kf8 b1V 9.Hf7 matt.